Adam Bartosz zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa. Jednak radni nie byli jednomyślni

Adam Bartosz

Tarnów będzie miał kolejnego honorowego obywatela miasta. Zostanie nim Adam Bartosz, którego kandydatura została zaaprobowana przez większość tarnowskich radnych. Głosowanie nie odbyło się jednak w sposób jednomyślny.

Inicjatywę w sprawie nadania honorowego obywatelstwa podjęli prezydent Roman Ciepiela wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej.

– To jest postać już na miarę pewnej ikony naszego miasta. Był bardzo długo dyrektorem Muzeum Okręgowego i to w latach bardzo trudnych, można powiedzieć przełomowych. Jest człowiekiem dialogu. Poszukuje wśród mieszkańców Tarnowa tych, którzy wnieśli do rozwoju miasta odpowiedni wkład – albo bezpośredni albo jako społeczność. Jako jeden z pierwszych, a przecież jest etnografem, zauważył społeczność Romów. Bardzo zabiega o historię społeczności żydowskiej i przypomina ich wkład w rozwój Tarnowa przed wojną. Jest osobą dość wrażliwą, jeśli chodzi o drugiego człowieka

– mówił prezydent Roman Ciepiela.

Jak z kolei argumentował Jakub Kwaśny, Adam Bartosz ma ogromny wkład w rozwój kulturalny miasta i dzięki niemu Tarnów może być znany nawet na całym świecie.

– To jest człowiek instytucja i osoba, której przedstawiać nie trzeba. Ponadto mogę śmiało powiedzieć, że to człowiek, który jest rozpoznawalny, w określonych kręgach, na całym świecie. To jest człowiek, z którego Tarnów jest znany. Stanowi autorytet w obszarach, w których się poruszał i porusza, bo ta aktywność, mimo emerytury, jest nadspodziewanie wysoka. W związku z tym, jak pojawiła się taka idea, by go uhonorować, zresztą w tym roku obchodził swój benefis, to nie miałem tu żadnych wątpliwości, że takiego honorowego obywatela w Tarnowie chciałbym mieć.

Podczas głosowania nie było jednak jednomyślności. Przeciw nadaniu honorowego obywatelstwa dla Adama Bartosza byli radni klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Angeliki Świtalskiej, tak zaszczytny tytuł powinna otrzymać osoba nieskazitelna, a w jej opinii teraz tak nie jest.

– Tutaj wzbudza naszą wątpliwość przede wszystkim to, w jaki sposób pan Adam Bartosz się zachowuje, czyli promując treści internetowe, których nawet nie będę cytować, bo one są niegodne Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa. Zapraszam do przeglądnięcia jego portali społecznościowych, gdzie podaje dalej wartości hejterskie. Stosuje mowę nienawiści, a Honorowy Obywatel Miasta Tarnowa nie powinien tak postępować.

Ostatecznie za podjęciem uchwały było 13 radnych (z Koalicji Obywatelskiej, Naszego Miasta Tarnów i radny Marek Ciesielczyk), natomiast 11 było przeciw (Prawo i Sprawiedliwość). Dwóch radnych było nieobecnych na obradach.

Uroczyste nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Tarnowa dla Adama Bartosza odbędzie się w piątek (23.06) podczas gali wręczenia nagród miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury w roku 2023.

Adam Bartosz urodził się 22 stycznia 1947 w Zielonej Górze. Z wykształcenia jest etnografem. Przez ponad 30 lat (od 1980 do 2012 roku) pełnił funkcję dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

W muzealnictwie polskim zapisał się m.in. dlatego, że zorganizował pierwszą na świecie wystawę poświęconą Romom, pierwszą i długo jedyną na świecie stałą wystawę romską oraz pierwszą powojenną ekspozycję poświęconą polskim Żydom. Zainicjował wiele cyklicznych i epizodycznych wydarzeń kulturalnych na rzecz tych dwóch mniejszości (m.in. Tabor Pamięci Romów, Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl). Obecnie jest prezesem Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, którego jest założycielem.

Adam Bartosz będzie piętnastą osobą, której zostało nadane Honorowe Obywatelstwo Miasta Tarnowa. W tym roku ten tytuł otrzymał również wybitny trener piłki ręcznej Stanisław Majorek.

Exit mobile version