Amazonki w tarnowskich szkołach. Czego uczą?

Projekt bez nazwy 13

Tarnowskie Amazonki odwiedzają szkoły i mówią uczniom o profilaktyce raka piersi. Wręczają także młodym ulotki z zachętą, aby uczniowie przekazali je swoim matkom, babciom, siostrom, przyjaciółkom.

– Chodzi o to, żeby zachęcić do profilaktyki, do samobadania. Niektórzy są bardzo przejęci, badają te fantomy, analizują plansze jak wygląda rak piersi i jak robi się samobadanie. Młodzi pytają też jak pomóc chorej osobie

– mówi prezes Stowarzyszenia Klub Amazonka w Tarnowie Elżbieta Rogozińska-Bień.

Rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. W Polsce wykrywa się go u 20 tys. kobiet rocznie.

– Rak piersi atakuje przede wszystkim kobiety po 50. roku życia, ale zdarza się także we wcześniejszym wieku. Trzeba się badać, ale kobiety się boją i myślą, że jak nie robią nic, to rak nie przyjdzie. On może przyjść i przychodzi. Codziennie 50 Polek dowiaduje się, że ma raka. 6 tysięcy rocznie umiera, czyli dziennie 15 kobiet przegrywa walkę z rakiem.

Stowarzyszenie Klub Amazonka w Tarnowie wspiera kobiety pomagając im m.in. w powrocie do zdrowia. Można bezpłatnie korzystać z rehabilitacji i ćwiczeń na basenie i w sali. Są organizowane spotkania integracyjne, wycieczki, prelekcje i warsztaty.

Spotkania odbywają się w każdy wtorek o godzinie 10 w lokalu przy ul. Lwowskiej 178 a, czyli obok szpitala św. Łukasza.

W każdą ostatnią sobotę miesiąca od godziny 10 do 13 czynna jest kawiarenka Cafe Amazonka. To zaproszenie dla wszystkich kobiet na bezpłatną kawę, ciasto i na rozmowy o profilaktyce i rehabilitacji.

 

Posłuchaj rozmowy z Elżbietą Rogozińską-Bień:

Exit mobile version