Sądeczanie uczyli się od włoskich mistrzów. Teraz pokazują swoje prace

4 2

Uczniowie Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych przygotowywali się do tej wyjątkowej wystawy w trakcie dwutygodniowego zagranicznego stażu. Część z nich trafiła do szkoły sztuki sakralnej we Florencji, a część do szkoły fresku i mozaiki w Rawennie.

Dyrektor szkoły ks. Paweł Kochaniewicz podkreśla, że uczniowie mieli do czynienia z wieloma dziedzinami.

– Jeśli chodzi o Rawenne, to przede wszystkim był tu fresk, jego różne odmiany i technikami konserwacji. Z kolei specyfiką szkoły sztuki sakralnej we Florencji jest jubilerstwo sakralne oparte na tradycji florenckiej. To jest bardzo specyficzna tradycja, trochę unikalna.

Uczyła się tego m.in. Roberta Kroczek z trzeciej klasy liceum plastycznego. Wykonała wisiorek z osadzonym w środku kamieniem, wypukłe zdobienia czy obrączkę.

– Całość była dla mnie nowa. Nigdy wcześniej tego nie robiłam, ale nauczyłam się czegoś dlatego, że wszystko było bardzo dobrze wytłumaczone. Na początku wydawało mi się to trudne, ale przychodziło mi z łatwością. Jest to bardzo ciekawa i interesująca praca. Myślę, że w przyszłości chciałabym to robić

– dodaje uczennica liceum Lena Pierzchała, która także uczestniczyła w stażu we Florencji.

Z kolei Alicja Łęczycka z czwartej klasy liceum plastycznego poznawała tajniki fresku. Sama tworzyła malunki na mokrym tynku, uczyła się konserwacji fresków.

– Pojechałam tam dlatego, żeby dowiedzieć się, jak to tak naprawdę wygląda. Fresk jest obecny w sztuce zarówno teraz, jak i w przeszłości. W historii sztuki możemy znaleźć wiele przykładów bardzo ważnych fresków. Zawsze ciekawiło mnie, jak one zostały wykonane. To było bardzo ciekawe doświadczenie i na pewno wykorzystam je w przyszłości.

Prace można było już oglądać w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Teraz wystawa jest dostępna na I piętrze budynku C Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Exit mobile version