Burmistrz Ciężkowic: Skamieniałe Miasto to wielka atrakcja turystyczna, ale trzeba się tam zachowywać z głową

Przejscie wokol Diablego Kamienia w Foluszu

fot. skamienialemiasto.pl

Nie milkną echa niedzielnego wypadku w tzw. 'Wąwozie Czarownic’ przy Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach, gdzie młody mężczyzna spadł ze skały. Do sprawy odniósł się burmistrz Stanisław Kuropatwa.

Zdaniem samorządowca, do nieszczęśliwego zdarzenia doszło z powodu nie przestrzegania przez 20-letniego mężczyznę zasad bezpiecznego poruszania się po terenie rezerwatu.

– Gdyby zachował się zgodnie z zasadami i spacerował po szlakach, to do tego zdarzenia by nie doszło. Są przed wejściem, przy skale 'Grunwald’, jak również przy wejściu do 'Wąwozu Czarownic’, gdzie miało miejsce zdarzenie, informacje o szlaku, skałach, ale też jest zapis, że na terenie rezerwatu przyrody obowiązują zasady, gdzie na czerwono jest zapisane, czego nie wolno robić: nie śmieć, nie dewastuj, nie pisz na skale uszkadzając ją nieodwracalnie, nie hałasuj, trzymaj się wyznaczonych ścieżek i szlaków, obowiązuje zakaz wspinaczki i boulderingu.

Skamieniałe Miasto to jedno najbardziej obleganych przez turystów miejsc w regionie. Nie jest on zamykany, dlatego o każdej porze roku wiele osób przyjeżdża do Ciężkowic, by je zwiedzić.

– Rezerwat Skamieniałe Miasto jest oblegany przez turystów od lat. Dzięki ukształtowaniu przez naturę skał, te miejsca są mocno odwiedzane, zwłaszcza w weekendy, kiedy mamy dobrą pogodę i oczywiście w sezonie turystycznym

– mówi Stanisław Kuropatwa

Jednak jak tłumaczy burmistrz Ciężkowic, już nie raz, zarówno na terenie rezerwatu, jak i poza nim, turyści czy mieszkańcy zachowywali się dość nieodpowiedzialnie. W związku z tym jeszcze w maju zostanie zorganizowana debata dotycząca bezpieczeństwa.

– Komisariat policji z Ciężkowic planuje debatę na temat bezpieczeństwa na terenie gminy Ciężkowice, która będzie zorganizowana ze wszystkimi służbami, czyli oprócz policji, strażą pożarną czy ratownictwem medycznym. Samorządowcy, radni i mieszkańcy będą mogli przyjść. Tu chodzi ogólnie o bezpieczeństwo, ale też można by było wprowadzić temat związany z ruchem turystycznym, jak również drogowym, bo np. parking przy skale 'Grunwald’, gdzie samochodów jest bardzo dużo i tam turyści niejednokrotnie parkują niepoprawnie.

Debata ma odbyć się w środę, 24 maja w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Na razie jeszcze jednak nie ma podanej dokładnej godziny spotkania.

Młody mężczyzna spadł ze skały w Skamieniałym Mieście. Znamy nowe fakty

Wypadek w Skamieniałym Mieście. Mężczyzna spadł ze skały

Exit mobile version