Ikony w folkowym stylu na wystawie w Muzeum Diecezjalnym

344762781 1191286041571044 1723466590436807311 n

’Maryja. Kwiat Niewiędnący’. Na najnowszej ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie będzie zobaczyć ikony Anny Makać w folkowym stylu.

Jak mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Piotr Pasek, to będzie współczesna odsłona ikon.

– Zobaczymy taką nowoczesną – można powiedzieć – współczesną wersję interpretacji ikon, świętych ikon, przedstawiających wizerunki Matki Bożej w takim autorskim, uniwersalnym wydaniu. A ten uniwersalizm polega na tym, że oczywiście jest płaska i taka uduchowiona postać, ale w przeciwieństwie do tych tradycyjnych ikon przedstawienie jest na rozmaitych konwencjach to znaczy tłach imitujących różnego rodzaju motywy folkowe, kwiatowe.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 11 maja o godzinie 17:00.

Wystawę będzie można również oglądać podczas tarnowskiej edycji Międzynarodowej Nocy Muzeów w sobotę, 13 maja w godzinach 18:00 -23:00. Wtedy również będzie można podziwiać Galerię Sztuki Średniowiecznej, Kolekcję Olgi Majewskiej, Kolekcję Norberta Lippóczego oraz Kolekcję Bronisława Usarza.

Anna Makać urodziła się i mieszka w Gdyni. Studiowała Konserwację Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1992 roku otrzymała wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki za pracę dyplomową, jaką była konserwacja ikony XVIII/XIXw. 'Święty Jerzy” ze szkoły Palechu.

Od 1990 roku pracuje jako ikonograf z dorobkiem ponad 3300 ikon. Maluje ikony zarówno w stylu klasycznym jak i indywidualnym zwanym przez nią 'modern folk’. Inspiruje ją sztuka obrzeży świata prawosławnego – miejsc, w których klasyczne schematy ikonograficzne przenikają się ze sztuką ludową, takich jak Gruzja, Etiopia, zachodnia Ukraina, Rumunia, oraz religijna sztuka ludowa. A także rzeźby romańskie, religijna sztuka kolonialna Meksyku i Peru.

Swoje ikony prezentowała na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą (Berlin, Kopenhaga, Lwów, Łuck, Mińsk). W latach 2016-19 koordynowała międzynarodowy projekt 'Luterańska ikona” na zlecenie Fińskiego Kościoła Luterańskiego. Projekt zaowocował dwoma plenerami ikonograficznymi i czterema wystawami zbiorowymi w Finlandii. W projekcie brali udział artyści z Finlandii, Polski, Ukrainy.

Od 2013 roku jest związana ze środowiskiem Międzynarodowych Warsztatów Ikonograficznych w Nowicy. Brała również udział w plenerach ikonograficznych w Zamłyniu i Truskawcu (Ukraina).

 

Exit mobile version