Młodzież z programu Erasmus przyjechała z wizytą do gminy Szerzyny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Projekt bez nazwy

Młodzież z pięciu krajów europejskich – Rumunii, Włoch, Turcji, Portugalii i Hiszpanii przyjechała do Ołpin w gminie Szerzyny w ramach programu Erasmus. W czasie swojego pobytu w Polsce, uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać polską kulturę, tradycje i historię, a także zwiedzą najpiękniejsze zakątki regionu.

Młodzi ludzie podkreślają, że ich pobyt w Polsce jest dla nich świetną okazją do poznania nowych ludzi i kultury.

– Bardzo podoba mi się tutejsze jedzenie, które jest przecudowne oraz ludzie, którzy są bardzo wspaniali. Nasi gospodarze są cudowni. Kiedy mamy problemy z porozumiewaniem się to i tak się zrozumiemy, bo używamy w ten sam sposób środków komunikacyjnych i bez problemu się komunikujemy. – Byłem kiedyś już w Polsce, kiedy byłem małym dzieckiem. Teraz jestem ponownie i chciałbym jeszcze raz przeżyć te rzeczy, które przeżywałem wtedy jako dziecko.

Jak mówi dyrektor szkoły podstawowej w Ołpinach Anna Niemiec, projekt Erasmus cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

– Ten projekt zaczął się 3 lata temu. Mieliśmy wydłużony czas w związku z pandemią. Uczniowie wyjechali już wcześniej do Włoch, Rumunii, Turcji. Bardzo miło wspominają te wyjazdy nie tylko w kwestii takiej formalnej uczenia się, zwiedzania, ale także ten kontakt rodzinny w domach, w których stacjonowali. Wszyscy się dzielili później bardzo bogatymi wrażeniami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Jak dodaje wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd, projekt ma na celu pokazać młodzieży jak bogata i piękna jest Europa.

– Po raz pierwszy w gminie Szerzyny realizujemy na poziomie szkoły podstawowej projekt Erasmus. Trzy lata temu podjąłem tę decyzję, by pokazać naszej młodzieży jak bogata i piękna jest Europa. Na wspólnym korzeniu kultury rzymskiej wyrośliśmy i zbudowano wiele pięknych tradycji, które warto poznawać. Wymiana młodzieży i kontakty będą owocowały przyjaźniami, które przetrwają próbę czasu. Warto wyjechać, poznać i ubogacić również swoje doświadczenie kulturalne, ale jednocześnie czego mamy dzisiaj przykład, pokazać piękno tradycji kultury polskiej.

Lidia Mastyj, wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ołpinach mówi nam co przygotowała wraz z koleżankami w formie poczęstunku dla młodzieży z zagranicy.

– Chcieliśmy pokazać produkty, ale również już gotowe dania typowe nasze, typowe z naszego regionu. My to znamy, a młodzież międzynarodowa może skosztować różnych rzeczy typowo naszych. Mamy żurek, naleśniczki, pierogi typowo polskie. Mamy różne przekąski i kiszonki przede wszystkim, które są typowo regionalne może nawet nie regionalne, a polskie. Podejrzewam, że młodzież spróbować tego tylko u nas. Mamy jeszcze ciasta, sernik i jabłecznik. Różności mamy na tym stole.

Projekt Erasmus to program wymiany edukacyjnej dla studentów i pracowników naukowych, który umożliwia im zdobycie nowych doświadczeń, poznawanie innych kultur i języków oraz nawiązywanie międzynarodowych kontaktów.

Exit mobile version