W Tarnowie coraz więcej wycieczek żydowskiej młodzieży. Przyjeżdżają nawet z Panamy

339265480 3328848270709422 4167553138939814245 n

Żydzi z Tarnowem związani byli od wieków. Jeszcze przed II wojną światową stanowili niemal 50% ludności miasta. To już historia, a o dawnej obecności Żydów w Tarnowie świadczy wiele miejsc, z których najsłynniejsze to tarnowska Bima i ulica Żydowska. Te miejsca najczęściej odwiedzają wycieczki żydowskie.

Prezes zarządu Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz, w rozmowie z RDN Małopolska, mówi, że można zaobserwować wiele wycieczek żydowskiej młodzieży.

– Właściwie od końca marca już widać dość dużo wycieczek. My z naszego biura, które jest przy samej 'Bimie’ widzimy już kolejną
dzisiaj wycieczkę. Często przychodzę do pracy o 8:00 to już widzę, że jakaś grupa tutaj się znajduje. Przeważnie to są młodzieżowe grupy choć są bardzo różne, bo są emeryci, albo właśnie młodzież. Widzimy też wiele osób różnych tradycji religijnych, którzy są chasydami, bardzo ortodoksyjnymi Żydami i z świeckiego pochodzenia.

Jak mówi Adam Bartosz, Żydzi przyjeżdżają nawet z bardzo dalekich i egzotycznych miejsc.

-Od jakichś dwóch, trzech lat, może nawet więcej, jest bardzo dużo z Ameryki Południowej. Przyjeżdżają z takich krajów, z których dotychczas w ogóle nie było, czyli z Argentyny, Meksyku. Ostatnio z Panamy dwie wycieczki były to zupełnie jakieś takie egzotyczne dla nas kraje jeśli chodzi o skojarzenia z Żydami. W tej chwili widzimy, że tu jakaś młodzież jest, tak na oko z Izraela no i właśnie widzimy ich modlitwy. Przewodnicy mają bardzo dokładne wiadomości o Tarnowie, przewodnicy tych grup z różnych krajów to są ludzie którzy tutaj ciągle bywają, zaprzyjaźniliśmy się nawet z nimi.

Adam Bartosz dodaje, że Tarnów i region tarnowski jest bardzo ważnym miejscem dla Żydów.

-Może nie bardzo sobie zdajemy sprawę w Tarnowie z tego ogromnego potencjału, który tutaj jest, bo to nie tylko sam Tarnów, nie tylko miejsce pod Bimą, to zresztą jest cała historia w jaki sposób myśmy wypromowali to miejsce, bo przecież takich miejsc w Polsce jest naprawdę niewiele, trudno konkurować z takimi miejscami jak Majdanek, Auschwitz czy Kraków, a jednak na trasie wielu wycieczek jest właśnie Auschwitz, Tarnów i Zbylitowska Góra, ponieważ Zbylitowska Góra to jest największy kompleks grobów masowych na terenie Polski, z czego my sobie nie bardzo zdajemy sprawę, natomiast Żydzi w świecie o tym wiedzą.

Osadnicy żydowscy pojawili się na terenach dzisiejszego regionu tarnowskiego już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o ich obecności pochodzą z 1445r. Od początku zajmowali się handlem, zaczynając od zboża i sprowadzanego z Węgier i Rusi wina. Przedsiębiorczość żydowskich osadników została dostrzeżona przez włodarzy Tarnowa. W roku 1581 właściciel miasta – Konstanty Ostrogski, wydał Żydom przywilej pozwalający na sprzedaż w domach, kramach i na rynku.

Niedawno Polska i Izrael podpisały umowę o współpracy w zakresie wycieczek zorganizowanych grup młodzieży do naszego kraju. Ustalono kwestie uzbrojonej ochrony, a także zapewniono, że młodzi Izraelczycy podczas wizyt będą poznali także historię Polski.

Exit mobile version