Tarnów. Parking wielopoziomowy jednak przy Urzędzie Wojewódzkim? Miasto chce przekonać wojewodę

parking urzad wojewodzki

Tarnowski magistrat nie rezygnuje ze swoich planów i wciąż ma nadzieję, że uda się wybudować wielopoziomowy parking przy ul. Mickiewicza tuż obok budynku delegatury Urzędu Wojewódzkiego.

Urzędnicy kończą prace nad utworzeniem koncepcji wielopoziomowego parkingu, który mógłby pomieścić ok. 380 samochodów. Od samego początku największe zainteresowanie wzbudza plac przy Urzędzie Wojewódzkim, na którym już teraz znajduje się parking, jednak miasto chciałoby go nadbudować.

Jak zapewniał na antenie RDN Małopolska prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, wybudowanie takiego obiektu w tym miejscu byłoby z korzyścią dla wszystkich mieszkańców, ponieważ znajduje się on blisko centrum.

– Pracujemy w tej chwili nad projektem, który pozwoli w tym miejscu wybudować wielopoziomowy parking, bez szkody dla miejsca, a z korzyścią dla liczby samochodów, które może pomieścić i potrzebny jest na co dzień. Ktoś, kto przychodzi załatwiać coś w Narodowym Funduszu Zdrowia, czy w sprawach paszportowych, czy Urzędu Skarbowego, dzisiaj ma poważny problem żeby znaleźć miejsce parkingowe w okolicy Urzędu Wojewódzkiego. A w godzinach wieczornych czy weekend ten parking będzie służył mieszkańcom szerzej – dla tych, którzy udają się do centrum, na Wałową czy Rynek. To jest akurat odległość, którą można spokojnie spacerem pokonać.

Do wybudowania parkingu potrzebna jest zgoda wojewody, który dotychczas był przeciwny takiemu rozwiązaniu. Jego zdaniem, taka inwestycja mogłaby zaburzyć układ architektoniczny w tym miejscu. Odmową nie zraża się jednak prezydent Ciepiela, który liczy, że uda się przekonać wojewodę do zmiany nastawienia.

– Poprzedni wojewoda wyraził zgodę, był nawet zainteresowany wspólną inwestycją. Obecny rozważa jeszcze swoje stanowisko. Na razie ono jest z takim lekkim dystansem, ale podawane są raczej takie argumenty architektoniczne. To raczej nie jest kwestia do oceny wojewody, bo sprawami architektury, urbanistyki zajmują się władze miasta. Dlatego pozwolimy sobie jest uzgodnić z konserwatorem i naszymi służbami architektonicznymi i przekazać panu wojewodzie nasze opinie. Myślę, że co do lokalizacji będą one na tyle ważne, że zmieni swoje takie zdystansowane, początkowe stanowisko.

Na stworzenie koncepcji miasto pozyskało pieniądze z Funduszy Norweskich. Pod uwagę brana była również tzw. 'stara kapłanówka’ przy Alei Matki Bożej Fatimskiej, jak również tereny przy ul. Brodzińskiego, gdzie obecnie znajduje się prywatny parking.

Obecnie w Tarnowie jest 2,5 tysiąca miejsc postojowych objętych strefą płatnego parkowania, które w ciągu dnia, zwłaszcza w centrum miasta, bardzo szybko zostają zajęte.

Exit mobile version