Komin awaryjny obowiązkowo w każdym domu?

339530257 2513715985432943 6929095668056947942 n

160 kominiarzy z całej Polski przyjechało do Ryglic na II Kongres Kominiarzy. Podczas spotkania dyskutowano o bezpiecznym użytkowaniu pieców, jak dbać o przewody kominowe, czy jakim opałem palić w różnego rodzaju kotłach.

Głównym tematem tegorocznego kongresu był komin awaryjny. Kominiarze apelują, aby w nowo budowanych domach był obowiązek umieszczenia takiego komina.

Rafał Dydak z Korporacji Mistrzów Kominiarskich woj. śląskiego mówi, że podłączenie zwykłego piecyka typu 'koza’ do takiego komina zapewni bezpieczeństwo na wypadek różnych awarii, anomalii pogodowych, czy przerw w dostawie prądu lub gazu.

– Jeżeli mamy nowoczesne źródła grzewcze, np. kotły gazowe, węglowe czy inne to w dobie obecnego kryzysu energetycznego, który pojawił się w związku, czyli kryzys gazowy, problemy z węglem, do takiego wolnego przewodu kominowego moglibyśmy podłączyć źródło ciepła typu piec. W takiej sytuacji nie jest nam potrzebny gaz i węgiel, tylko możemy wykorzystać drewno, które jest dostępne i możemy ogrzać nasze mieszkania. Wtedy czulibyśmy się bezpiecznie i ciepło, a wiadomo, że takie kryzysy przeważnie kumulują się w porze zimowej.

Apel o uwzględnienie takiego wymogu w przypadku budowy nowych lub remontu starych budynków kominiarze z różnych organizacji zgłosili do m.in. minister klimatu oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak mówi prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy i organizator Kongresu Wiesław Zabawa, to wcale nie oznacza, że trzeba budować dodatkowe kominy, ponieważ można wykorzystać już te istniejące.

– Komin awaryjny, może już wcześniej istnieć, ważne żeby był wolnym przewodem, do którego podłączymy piecyk. Tym możemy ogrzać dom i zapewnić mieszkańcom ciepło oraz przygotować ciepłe posiłki. Gdyby kominów awaryjnych nie było na Ukrainie, ci ludzie zamarzliby. Mając te kominy bezpieczeństwa, podłączają piecyki i zapewniają ciepło najbliższym.

Kominiarze uważają, że realne jest wprowadzenie takich zmian, a dodatkowy przewód kominowy może spełniać wiele funkcji.

– Trzeba by zmienić podejście prawne i głosy pojawiające się w szerszej dyskusji związanej z budynkami zeroemisyjnymi. W nich taki komin może na co dzień pełnić funkcję przewodu wentylacyjnego. Musi być jednak wybudowany z takiego materiału, który będzie na tyle wytrzymały, aby potem podłączyć tam piec. Oczywiście te kominy będą przewodami wielofunkcyjnymi, nie możemy o nich zapomnieć, wybudować i zostawić. Musi być także odpowiednio ‘zaopiekowany’ przez kominiarzy

– dodaje Rafał Dydak.

Dyskusji kominiarzy towarzyszą prezentacje przygotowane przez producentów kominów.

Tymczasem na sobotę (22.04) zaplanowano Ryglicki Piknik Ekoturystyczny. Burmistrz Paweł Augustyn zaprasza na wspólną biesiadę, koncerty i konkursy.

– Przygotowaliśmy dla wszystkich przyjezdnych wiele atrakcji. Będziemy biesiadować z kominiarzami, od godziny 11.00 będą już gry i zabawy dla dzieci oraz konkursy, w których będzie wiele nagród, niemal 300. Zapraszamy całe rodziny na sobotę. Będą koncerty, gwiazda wieczoru to Hit Sanok, potem zespół Relax. Będą także zespoły ludowe, Koła Gospodyń Wiejskich będą serwować pyszne posiłki. Wiele będzie się działo w Ryglicach przez te dwa dni.

Konkursy odbędą się w Spichlerzu dworskim w Ryglicach od godziny 11. W międzyczasie będzie można zwiedzać gminę z przewodnikiem, a kapele ludowe wystąpią na Rynku.

II Kongres Kominiarzy w Ryglicach

Exit mobile version