Seniorzy z Podegrodzia mają powody do zadowolenia. W budynku OPS jest ich „drugi dom”

podegrodzie1681991719772

Dla seniorów z gminy Podegrodzie to była ważna uroczystość. Po zakończeniu ostatnich prac poświęcona i oficjalnie otwarta została Placówka Dziennej Opieki i Aktywizacji Dla Osób Starszych.

Uroczystego poświęcenie budynku w obecności samorządowców i parlamentarzystów dokonał proboszcz parafii Podegordzie, ks. prałat Józef Wałaszek.

Placówka mieści w się w budynku Domu Pomocy Społecznej. Przez rok był on dostosowywany do potrzeb seniorów. Koszt wyniósł niecałe 2 mln złotych, a pieniądze oprócz wkładu gminy pochodziły z programów rządowych i pieniądze.

Obecnie jest tu około 20 starszych osób z terenu gminy, które od początku spotykały się w modernizowanym budynku. Co robią tam na co dzień?

– Praktycznie wszystko. Pięką, gotują, mają zajęcia wyjazdowe na pływalnię, do muzeów. Program jest bardzo bogaty. Mamy samochód z PFRON-u. Rano do godz. 8.00 przywozimy seniorów, a rozwożenie jest od godz. 14.00

– mówił wójt gminy Podegrodzie, Stanisław Banach.

Seniorzy nie ukrywają zadowolenia z miejsca, w którym spędzają sporą część dnia.

– Opowiadamy sobie różne rzeczy, cieszymy się i jesteśmy bardzo zadowolone

– mówi jedna z seniorek.

– Zawsze coś popracujemy, każdy robi to, co umie. Wesoło jest. Śpiewamy, skecze gramy. Cuda, cuda

– chwali placówkę starszy pan z okolic Podegrodzia.

– Bardzo fajnie spędzamy czas. Mamy tyle zajęć, że nie nudzimy się nawet 5 minut

– zwierzą się inna z uczestniczek spotkań.

Gościem specjalnym na uroczystościach w Podegrodziu był minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, którą seniorzy zaprosili na wspólne śniadanie. Jak zaznaczyła minister, dużym plusem placówki jest jej funkcjonowanie w Ośrodku Pomocy Społecznej. To powoduje, że w jednym budynku seniorzy mogą znaleźć dla siebie kompleksową ofertę.

– Nie tylko jest Ośrodkiem Pomocy Społecznej, ale też miejsce pomocy dla seniorów. Do OPS trafiają właśnie ludzie, którym należy pomóc. Tutaj są realizowane programy z Funduszu Solidarnościowego, a więc asystent osoby niepełnosprawnej, opieka wytchnieniowa. To jest takie centrum życia Podegrodzia, gdzie pomocna dłoń pracowników jest wyciągana do drugiego człowieka.

Jak zapowiadają władze Podegrodzia, gmina będzie chciała sfinalizować cały projekt poprzez oficjalne utworzenie Klubu Seniora, co da samorządowi możliwość korzystania z kolejnych rządowych programów wsparcia.

Exit mobile version