Za sprawą historycznego pudełka będzie można poznać losy tarnowskich Żydów

337607259 697482222175373 9218048188868208545 n

Tarnowianie odkrywają ślady tarnowskiego getta poza granicami kraju. Na wystawie, która cieszy się popularnością w Niemczech i Austrii można znaleźć między innymi pudełko z napisem 'Tarnowscy Żydzi 1942′. Są w niej zdjęcia 600 Żydów, którzy przebywali w tarnowskich gettach.

Pisali do nas w tej sprawie słuchacze, którzy natknęli się na ten wyjątkowy eksponat w jednym, z muzeów w Wiedniu.

Historię zdjęć tarnowskich Żydów zna dobrze prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz, który przypomina, że zdjęcia pochodzą z 1942 roku, kiedy wiosną w Tarnowie odbywały się badania antropologiczne.

Pudełko odnaleziono w 1997 roku w dziale antropologicznym Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Zawierało ono numerowane fotografie rodzin żydowskich z tarnowskiego getta.

– To pudełeczko to jest zupełnie drobny element kartoteki osób badanych antropologicznie przez dwie antropolożki, wiedenki, które były tutaj oddelegowane. Wyniki tych badań zostały ewakuowane z Krakowa do Niemiec. Natomiast część materiałów jest w archiwum wiedeńskim, to właśnie te kartoteki w tym pudełeczku, które mamy na ilustracji.

W ciągu kilku lat poszukiwań udało się dopasować nazwiska do fotografii, a także zrekonstruować drogi życia i śmierci portretowanych. Tak powstała wystawa 'Der Kalte Blick’ – Zimne Spojrzenie, która prezentowana była w Niemczech i Austrii.

Ta sama wystawa będzie w Tarnowie – zapowiada Adam Bartosz.

– Twórcy wystawy zakładali od razu, że ta wystawa w wersji polskiej powinna trafić do Tarnowa. Ona będzie wystawiana od początku czerwca w salach Biura Wystaw Artystycznych, specjalnie przygotowana w wersji polskiej przez Instytut Terroru z Berlina i będziemy się mogli zapoznać z tymi wyjątkowymi materiałami dotyczącymi badań antropologicznych, którymi objęto ponad 600 osób z tarnowskiego getta.

Do tej pory wystawa prezentowana była między innymi w Berlinie i Wiedniu, obecnie do 10 maja można ją oglądać na terenie byłego obozu Sandbostel w Niemczech.

W okresie międzywojennym Żydzi stanowili prawie połowę mieszkańców miasta.

 

Exit mobile version