Jak sfinansować remont mieszkania?

cozy living room modern apartment

The cozy living room of a modern apartment

Remont mieszkania to niemały wydatek, szczególnie gdy ma być gruntowny. Zbieranie oszczędności może zająć zbyt wiele czasu, dlatego jednym ze sposobów na szybkie pozyskanie środków finansowych jest kredyt gotówkowy lub pożyczka ratalna. Czym różnią się te dwie opcje i co warto o nich wiedzieć?

Koszt remontu mieszkania – ile może wynieść i jak go pokryć?

Remont mieszkania to krok, na który decydują się inwestorzy, nowi nabywcy czy długotrwali właściciele nieruchomości. Na samym początku warto określić, co składa się na całkowity jego koszt. Warto mieć również na uwadze, że wyliczenia w poprzednich lat mogą się nieco różnić od obecnych. Wpływa na to m.in. inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych. Co należy uwzględnić w kosztorysie? 

Jakiekolwiek koszty podane tutaj mają charakter poglądowy, ponieważ całkowita wycena jest uzależniona od wielu czynników. Szacuje się jednak, że remont mieszkania może wynieść od 1000 do 1500 zł za m². Jeśli planuje się generalną renowację, potrzebny będzie projekt. Jego sporządzenie również może wymagać pomocy specjalisty.

Remont mieszkania okazuje się więc nie lada inwestycją. Za odświeżenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m² można zapłacić mniej więcej 50-75 tys. zł. Jak więc pozyskać na to środki? Wsparcie finansowe można uzyskać w banku, a jednym ze sposobów jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki. Zanim przejdzie się do zrywania tynków ze ścian, warto więc porównać kredyty i pożyczki na blogbank.pl, dzięki czemu można znaleźć ofertę dostosowaną pod własne potrzeby.

Kredyt gotówkowy a pożyczka – czym się różnią?

Kredyt gotówkowy udzielany jest przez bank na dowolny cel konsumpcyjny, co oznacza, że kredytobiorca nie musi dokładnie określać, na co przeznaczy daną kwotę. Działa to więc nieco inaczej niż w przypadku kredytu hipotecznego, gdzie pożyczone środki należy przeznaczyć jedynie na nieruchomość. Kredyt gotówkowy można wziąć na spłacenie drobnych potrzeb, takich jak np. wyjazd do egzotycznych krajów, organizacja wystawnego wesela, zakup samochodu lub remont mieszkania.

Niestety jednak mimo dość dużej powszechności kredytów gotówkowych są one mylone z pożyczkami. Czym się zatem różnią? Przede wszystkim tym, że kredytu może udzielić jedynie bank lub kasa oszczędnościowo-kredytowa. Z kolei pożyczkodawcą może być dowolna instytucja, nawet firma czy osoba prywatna. Z tego powodu można ją uzyskać dużo szybciej i łatwiej. Zaletą kredytu jest jednak możliwość pożyczenia wyższych kwot na większą ilość rat. W przeliczeniu na okres spłacania może okazać się tańszą opcją.

Kredyt gotówkowy – co należy wiedzieć?

Przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego warto dowiedzieć się, co składa się na jego całkowity koszt. Do podstawowej kwoty kredytu, czyli części kapitałowej, należy doliczyć odsetki. Do tej drugiej części zalicza się oprocentowanie. Może być udzielone na stopę zmienną lub stałą. Na jej wysokość wpływa marża banku oraz stopa referencyjna, ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Poza samym oprocentowaniem bank może doliczyć również koszt ubezpieczenia kredytu.

Istnieje także kilka czynników, które będą miały wpływ na wysokość rat. Jest to przede wszystkim okres kredytowania – im dłuższy, tym mniejszych rat może się spodziewać kredytobiorca. Ma on do wyboru dwie formy spłaty: raty stałe bądź malejące. Pierwsze z nich gwarantują niezmienną wysokość raty. Drugie z kolei pozwalają w pierwszym okresie na spłacenie większej części kapitałowej.

Udzielenie kredytu i zdolność kredytowa – jakie dane są potrzebne?

Przy udzielaniu kredytu gotówkowego bank musi również określić zdolność kredytową kredytobiorcy. Jest to maksymalna kwota, którą instytucja jest w stanie pożyczyć, by mieć pewność, że zostanie ona spłacona. Na zdolność kredytową wpływa kilka czynników. Zalicza się do nich wysokość dochodów i miesięcznych wydatków, inne zobowiązanie (pożyczki, karty kredytowe itp.), rodzaj zatrudnienia oraz historię kredytową. W tym przypadku istotna jest także długość okresu spłacania rat.

Istnieje jednak kilka sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej. Jest to np. zredukowanie innych zadłużeń (np. rezygnacja z kart kredytowych) lub połączenie ich w kredyt konsolidacyjny. Można również zmniejszyć miesięczne wydatki, pozyskać dodatkowe źródło dochodów lub po prostu wydłużyć okres kredytowania.

Jeśli już bank postanowi udzielić takiego kredytu, potrzebne będzie złożenie konkretnej dokumentacji. Jednak już na wcześniejszym etapie wymagane może być poświadczenie od zakładu pracy o uzyskiwanych dochodach. Do samego podpisania umowy niezbędne jest podanie podstawowych danych, takich jak np. numer PESEL, dowód osobisty czy adres korespondencyjny. Koniecznym wymogiem jest posiadanie konta rachunkowego w banku, który ma udzielić kredytu gotówkowego.

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki to jeden z powszechniejszych sposobów na sfinansowanie remontu mieszkania, zwłaszcza tego generalnego. Dzięki temu można szybciej i sprawniej przeprowadzić prace renowacyjne.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version