Polska i Słowacja zacieśniają więzi. Na Sądecczyźnie spotkali się przedstawiciele rządów obu krajów

ministrowie sadecczyzna

Konsultacje polityczne wiceministrów spraw zagranicznych rozpoczęły się w Nowym Sączu. Wizyta słowackich polityków i ambasadorów kontynuowana była też w innych częściach Sądecczyzny.

Rozmowy, jakie odbywają się na Sądecczyźnie, dotyczą między innymi współpracy Polski i Słowacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza, a także współpracy transgranicznej regionów przygranicznych.

– Są to bardzo ważne obszary współpracy, gdzie Polska i Słowacja odgrywają bardzo ważną rolę. Również moje zaproszenie dla pana ministra wiąże się z tym, że tutaj, ten region graniczy ze Słowacją, krajem popradzkim i ta współpraca powinna być bardzo efektywną pomiędzy naszymi krajami

– mówił wiceminister Arkadiusz Mularczyk, który zapewniał też o bardzo dobrych relacjach obu krajów.

– Podczas tych konsultacji mieliśmy możliwość rozmowy o kluczowych sprawach, które dotyczą współpracy politycznej, ekonomicznej między naszymi krajami. Te relacje są bardzo dobre. Jesteśmy partnerami w Unii Europejskiej i NATO. Nasza współpraca polityczna jest bardzo owocna

– dodał Mularczyk.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Andrej Stancik podkreślał, że przyjechał tu nie tylko jako partner, ale jako przyjaciel ze względu na pomoc energetyczną i militarną, jaką Polska udzieliła Słowakom na początku wojny na Ukrainie.

– Anglicy mówią, że przyjaciel w potrzebie to prawdziwy przyjaciel. Kiedy Polska pomogła nam nie tylko w dziedzinie gospodarki, ale również udostępniła swoje samoloty do ochrony naszej przestrzeni powietrznej, bardzo jasno potwierdziła prawdziwość tego powiedzenia. Przyjeżdżam do państwa nie tylko jako przedstawiciel państwa współpracującego w ramach NATO czy Unii Europejskiej, ale także przyjeżdżam jako przyjaciel.

– podkreślił słowacki polityk.

W ramach wizyty na Sądecczyźnie przedstawiciele słowackiego rządu i słowackiej ambasady poza Nowym Sączem odwiedzają też Piwniczną i Muszynę.

Exit mobile version