Będzie kolejny odcinek trasy rowerowej VeloDunajec od Łukanowic do Wróblowic

VeloDunajec Czorsztyn i okolice

fot. narowery.visitmalopolska.pl

To dobra wiadomość dla miłośników rowerów. Jeszcze w tym roku powstanie ponad 12 km trasy rowerowej VeloDunajec. Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na realizację odcinka między Łukanowicami a Wróblowicami.

Budowa trasy, która będzie przebiegać przez gminy Tarnów, Zakliczyn i Pleśna, uzupełni brakujący odcinek EuroVelo 11 między zaporą w Czchowie a Wietrzychowicami.

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Magdalena Opyd, mówi, że w trakcie prac przebudowane zostaną także drogi gminne i droga krajowa 94.

– Zakres podstawowy zamówienia obejmuje wykonanie odcinka trasy rowerowej Łukanowice-Janowice o długości ok. 12,5 kilometra. W ramach zamówienia zostanie wykonany także remont dróg wewnętrznych i gminnych o łącznej długości ok. 2 km. Przebudowane zostanie także pół kilometra drogi krajowej 94. Jest to bardzo dobra wiadomość dla miłośników rowerów, ponieważ dzięki dobudowanemu odcinkowi trasy EuroVelo11/VeloDunajec możliwy będzie przejazd od Czchowa do Wietrzychowic.

Termin składania ofert przetargowych upływa 5 kwietnia, a sama budowa ma się zakończyć do 30 listopada 2023 roku.

Zakres opcjonalny zamówienia obejmuje także budowę niemal pół kilometra odcinka rowerowego w miejscowości Błonie, oraz trzech kilometrów trasy biegnącej po wałach rzeki Dunajec, potokach Brzozowianka -Siemiechówka i Lubinka.

Tymczasem trwa także budowa innego odcinka tego szlaku. Na wałach Dunajca prowadzone są prace na odcinku o długości 5 kilometrów Łukanowice-Ostrów.

Trasa rowerowa VeloDunajec zaczyna się w Zakopanem i przebiega przez całą Małopolskę, przecina siedem pasm górskich, objeżdża trzy duże jeziora i kończy się w Wietrzychowicach, gdzie Dunajec wpada do Wisły. Jej długość to 237 km, a jej koniec spotyka się z Wiślaną Trasą Rowerową.

– Osią szlaku jest malowniczy Dunajec, a sama trasa została poprowadzona tak, by mogli nią podróżować wyczynowcy, jak i ci mniej doświadczeni rowerzyści. Turyści kochają tę trasę ze względu na komfort podróży oraz przepiękne krajobrazy Tatr, Pienin czy Beskidów. Szlak przebiega także obok licznych atrakcji turystycznych. Są to między innymi zamki w Niedzicy czy Tropsztynie, dwór w Łopusznej, kościół w Dębnie, a także liczne muzea i wiele innych atrakcji

– dodaje Magdalena Opyd.

Walory tego szlaku zostały także docenione przez specjalistów. VeloDunajec w 2020 roku zostało laureatem w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w kategorii najciekawszy szlak turystyczny.

Exit mobile version