’Nieznajomość prawa szkodzi’. Stworzyli piosenkę, by promować przepisy prawa

335075801 6584703921543054 2534135042453570294 n

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego po raz kolejny ogłosił konkurs 'Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa’, którego celem jest zaznajamianie młodzieży z tematyką prawa oraz przekazywaniu podstawowych norm prawnych.

Jak mówiła w rozmowie Słowo za Słowo Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego, obecnie edukacja prawnicza dzieci i młodzieży musi być mocno promowana, by w przyszłości przyniosła wymierne efekty.

– Konkurs 'Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa’ jest właśnie po to, aby uświadamiać dzieci i młodzież na temat prawa, by poznawały niuanse związane z prawem i aby wiedzieli, jak zachować się w różnych sytuacjach, bo czasami mam takie wrażenie, że dzieci i młodzież nie zawsze wiedzą, jak się zachować i nie mają świadomości, że pewne zachowania to nie jest tylko zabawa i może rodzić konsekwencje prawne.

Istotnym elementem jest uświadomienie młodych osób o zagrożeniach, jakie występują w sieci oraz o tym, że każde ich niewłaściwe zachowanie może spowodować konsekwencje prawne.

– Dzieci i młodzież komunikują się za pomocą różnych komunikatorów, korzystają z poczty elektronicznej i muszą mieć świadomość, jakie zagrożenia są w sieci, jakie cyberprzestępstwa funkcjonują na świecie i też muszą być bardzo ostrożni w tym, co umieszczają w sieci, czyj wizerunek wykorzystują, jakie zamieszczają treści w mediach społecznościowych. Z tego punktu widzenia myślę, że jest ważne, aby organizacje pozarządowe realizowały swoje projekty. By mieli z tyłu głowy, że to jest bezpieczeństwo nas wszystkich.

– dodaje Marta Malec-Lech.

W ramach działań związanych z edukacją prawniczą Stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca stworzyło hip-hopowy utwór dotyczący prawa, który napisał mecenas Witold Krzak.

– Zamysł był taki, by w dość luźnej i przystępnej dla młodych ludzi formie, zawrzeć jak najwięcej podstawowych zasad, funkcjonujących w polskim porządku prawnym, a z którymi w zasadzie każdy, młody czy dorosły, może mieć do czynienia w życiu codziennym. Pojawia się tematyka, że umów należy dotrzymywać, czy nieznajomość prawa szkodzi. Ponadto znalazł się też wątek tego, że jeżeli już dochodzi do jakichś sytuacji spornych pomiędzy osobami, to na pewno nie można być biernym, jeżeli chodzi o ochronę swoich interesów

– przedstawia prawnik.

W nagraniach do teledysku wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Woli Rzędzińskiej. Prezes Stowarzyszenia Katarzyna Macoń przyznaje, że wybór placówki nie był przypadkowy. Wszystko dzięki kolorystyce szkoły, która przypomina logo województwa małopolskiego.

– Jak zobaczyłam, będąc w tej szkole, tę kolorystykę, pomyślałam sobie od razu, że to jest właśnie ta idealna szkoła do powstania teledysku, bo zamysłem utworu było zaprezentowanie tego, aby uczniowie dzięki znajomości podstaw prawa, ale i nie tylko, bo prawo można rozszerzać, wzbijali się na coraz wyższe szczyty i je zdobywali. To jest właśnie zaprezentowane w naszym logo województwa małopolskiego.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Promyk Słońca zapewniają, że mają w planach kolejne tego typu produkcje muzyczne, które sukcesywnie w przyszłości chcą tworzyć. Niewykluczone jest nawet powstanie płyty.

Projekt 'Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa’ funkcjonuje od 2020 roku. Początkowo był w formie zajęć stacjonarnych w szkołach lub on-line. Następnie w jego ramach powstała Mobilna Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży ZIARNO.

Ambasadorką platformy jest Joanna Jabłczyńska – aktorka a zarazem radca prawny, która użyczyła głosu do m.in. bajek, filmów, czy podcastów. Patronat honorowy objęła Marta Malec-Lech.

Exit mobile version