Abp Stanisław Budzik podczas seminaryjnego odpustu. 'Jeżeli mamy pokój z Bogiem, to możemy budować pokój międzynarodowy’

IMG 20230307 101926

Dla św. Augustyna pokój to najcenniejszy dar jaki możemy otrzymać od Boga – mówi abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski był gościem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie z okazji uroczystości ku czci św. Tomasza z Akwinu. W wykładzie mówił o św. Augustynie – nauczycielu pokoju.

– Jeżeli mamy pokój z Bogiem, to mamy pokój w sercu i możemy budować pokój z naszymi bliźnimi, a także pokój międzynarodowy. Słyszymy też u niego bardzo ważne słowo w odróżnieniu od rzymskiej zasady, która jest dziś często powtarzana 'Jeżeli szukasz pokoju to przygotuj się na wojnę”. On chce te słowa zastąpić hasłem chrześcijańskim. Poszukiwać rozwiązań pokojowych dla budowania pokoju, a nie napadać na sąsiadów, żeby potem narzucić im przymusowy pokój, jak to było w rzymskich imperiach i jak się dziś dzieje się za naszą granicą.

Abp Budzik powiedział naszemu radiu, że cieszy się, że mógł odwiedzić tarnowskie seminarium w dniu odpustu.

– Tu wszystko jest mi bliskie. W tych murach przebywałem 12 lat. Jako alumn 6 lat przygotowujący się do kapłaństwa i przez 6 lat jako rektor. Przez 21 lat byłem wykładowcą w seminarium. Cytując św. Jana Pawła II, tu się wszystko zaczęło w kapłaństwie, teologii i w różnych zadaniach jakie Opatrzność przede mną postawiła.

Rektor seminarium ks. Jacek Soprych podkreśla, że odpust ku czci św. Tomasza z Akwinu to ważny dzień we wspólnocie seminaryjnej.

– Przesłanie odpustu to troska o pokój. Wiążemy to mocno z sytuacją wojny u naszych sąsiadów, wielkiej pomocy, którą nasz naród udzielił i nasze seminarium. Od początku trwania wojny aż po dziś udzielamy pomocy uchodźcom, którzy zamieszkują nasz dom seminaryjny w Błoniu.

Mszy świętej odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Antoni Żurek.

– Wspomnienie św. Tomasza to jednocześnie wspomnienie w liturgii męczenników chrześcijańskich. Łączy ich wizja nieba. Święty Tomasz przez całe życie objaśniał, próbował narzucić światło na rzeczywistość, przed śmiercią otrzymał wizję nieba, po której już nic nie napisał, bo wszystko to co wcześniej stworzył wydawało mu się mało wartościowe w stosunku do tego co zobaczył. To jest właśnie przesłanie. Musimy w sobie budować wizję nieba, która nam pozwala przejść wszystkie trudności życiowe. Wtedy stajemy się światłem i solą ziemi.

Podczas uroczystości alumni drugiego roku wystawili sztukę teatralną pt. 'Pokojem jest Miłość’.

Exit mobile version