Kiedyś Stefanów, dziś Szerzyny. 292. rocznica lokacji

Projekt bez tytulu58 Easy Resize.com

Patriotyzm lokalny i patriotyzm narodowy – te dwa hasła towarzyszyły zebranym w Szerzynach podczas dwóch ważnych uroczystości dla lokalnej społeczności, związanych rocznicą lokacji oraz obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Świętowanie rozpoczęło się od uroczystej sesji Rady Gminy, podczas której można było usłyszeć o początkach Szerzyn, które po raz pierwszy uzyskały prawa miejskie 3 marca 1731 roku i pierwotnie nosiły nazwę Stefanów.

Jak mówi wójt Grzegorz Gotfryd, choć miasto cieszyło się nimi tylko ponad sto lat, do czasów Rabacji Galicyjskiej kiedy upadło, to przykład jego założycieli jest dziś bodźcem do zmiany rzeczywistości na lepszą.

– Chcemy wracać do tych wydarzeń i twórców, którzy wówczas mieli marzenia i potrafili je realizować. Chcemy pokazywać postaci, które przed 292 laty zabiegały o to żeby mieszkańcom żyło się lepiej, żeby status miejscowości był większy, żeby również rozwój gospodarczy następował szybciej. Dzisiaj także ta pamięć daje nam bodziec do dalszego działania by zmieniać na miarę naszych możliwości tą rzeczywistość.

Historia Szerzyn naznaczona jest także współpracą z Węgrami, stąd podczas sesji obecny był także Konsul Generalny Węgier dr Tibor Gerencser, który wygłosił prelekcję na temat braterskich stosunków Polaków i Węgrów w XX wieku.

Podczas pierwszej części uroczystości zostały również wręczone dwa odznaczenia ‘Zasłużony dla Gminy Szerzyny’. Trafiły one do Marii Buś w uznaniu zasług i dokonań w zakresie wychowania oraz Romana Augustyna w uznaniu zasług i dokonań w zakresie kultywowania tradycji i historii pożarnictwa oraz poprawę działalności OSP w Ołpinach.

Drugim aspektem niedzielnych uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem ‘Wolność i Niezawisłość’ w Szerzynach oraz odśpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych.

Grzegorz Gotfryd zaznacza, że ta część uroczystości to swoista lekcja patriotyzmu dla lokalnej społeczności i przywracanie pamięci o żołnierzach niezłomnych, których próbowano wymazać z kart historii.

Dodaje, że komórka tych ludzi działała także w Szerzynach, stąd w 2017 roku powstał pomnik ‘Wolność i Niezawisłość’.

– Pomnik poświęcony jest WiN-owi, lokalnej komórce, która aktywnie działała w podziemiu niepodległościowym po okresie drugiej wojny światowej. Wiele zacnych postaci spoczywa także na naszych cmentarzach, wciąż mieszkają tu ich rodziny, a my na nowo odkrywamy ich pamięć. Publikacje, które ukazały się w ciągu ostatnich sześciu lat dokumentują np. protokoły ich przesłuchań w okresie komunistycznym. Poszukujemy również skrawki dokumentów, które świadczą o ich niezłomności, o tym, że ponieśli największą cenę w obronie ojczyzny, a wywodzą się z naszej gminy.

Dopełnieniem wydarzeń był pokaz sprzętu 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i prezentacja Wojskowego Centrum Rekrutacji z Tarnowa.

Galeria zdjęć z wydarzenia:

Obchody 292. rocznicy lokacji oraz Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Szerzynach

Exit mobile version