Niedziela Ad Gentes. 'Z misjonarzami budujemy Kościół

ks. Krzysztof Czermak

Misje potrzebują naszej modlitwy i konkretnego wsparcia – mówi dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej ks. Krzysztof Czermak. Duchowny niedawno wrócił z Republiki Konga i był gościem audycji 'Rozgryźć Kościół’.

Rola misjonarzy jest bardzo duża – podsumował ks. Krzysztof Czermak.

– Ludzie ufają naszym misjonarzom. Są autorytetami dla wiernych. To widać na każdym kroku. W diecezji mamy mniej księży, ale ciągle oczekujemy na nowe powołania misyjne. To, że jest nas mniej to nie znaczy, że nie będziemy się dzielić tym co mamy. Kilka dni temu bp Andrzej Jeż wrócił do tego tematu i jasno zadeklarował, że mniej księży, nie jest żadnym powodem, żeby nie dzielić się powołaniami z Kościołem powszechnym.

'Z misjonarzami budujemy Kościół’ to hasło Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będziemy go obchodzić w drugą niedzielę Wielkiego Postu.

To okazja, by wesprzeć modlitewnie i finansowo 1 743 polskich misjonarzy posługujących w 99 krajach świata. Ich codzienne dzieła ewangelizacyjne, charytatywne, edukacyjne i medyczne mogą rozwijać się dzięki naszej modlitwie i jałmużnie.

W tym gronie są także tarnowscy misjonarze.

Posługa misjonarzy spotyka się z ogromną wdzięcznością – mówi dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej ks. Krzysztof Czermak.

– Do niektórych proboszczów wielu parafian zwraca się z tytułem tata. W mentalności afrykańskiej to słowo oznacza to samo co u nas. To ktoś, kto jest bliski człowiekowi. Kiedy słyszy się, że tak ludzie się zwracają do księdza to buduje, i widać, że misja tego konkretnego misjonarza się spełnia.

Misjonarze docierają do rodzin żyjących w ubóstwie, dzieci ulicy, osób chorych i wykluczonych społecznie. Wyrazem naszego zaangażowania misyjnego jest jałmużna na rzecz misji. Taka okazja będzie już w niedzielę.

W ubiegłym roku dzięki darczyńcom ogólnopolskie Dzieło Pomocy 'Ad Gentes’ sfinansowało 124 projekty pomocowe na misjach o wartości prawie 140 tys. euro. Pomoc finansową otrzymało 59 sióstr zakonnych, 29 zakonników, 30 księży fideidonistów oraz 5 misjonarzy świeckich.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski w specjalnym komunikacie napisał, że szczególną prośbę o rozbudzenie w sobie ducha misyjnego kieruje do osób chorych, cierpiących i starszych.

– Z dźwigania waszego krzyża cierpienia i samotności uczyńcie osobisty dar dla polskich misjonarzy. Kapłanów oraz osoby życia konsekrowanego zachęcam, by nadali swemu powołaniu misyjną dynamikę i uczynili odpowiedzialność za misje drogą wzrastania w świętości nie tylko osobistej, ale wszystkich członków powierzonych sobie wspólnot. Proszę także dzieci i młodzież, aby w swoim entuzjazmie młodości i solidarności ze swoimi rówieśnikami zainteresowali się potrzebami duchowymi i materialnymi i włączyli się w działalność parafialnych lub szkolnych kół misyjnych – podkreśla przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

 

Biskup tarnowski Andrzej Jeż poświecił już drugi kościół na kongijskiej ziemi wybudowany przez tarnowskiego misjonarza

Kongo. Bp Andrzej Jeż poświęcił szkołę im. ks. Jana Czuby

Delegacja z diecezji tarnowskiej odwiedziła pierwszą misję, do której 50 lat temu przybyli kapłani z Tarnowa

Kościół w Republice Konga dziękuje za tarnowskich misjonarzy

Exit mobile version