Nie będzie przymusu w płaceniu ZUS-u? Porozumienie proponuje zmianę w przepisach

333828874 1148412402504934 2182715812154413453 n

Przedstawiciele partii Porozumienie postulują o wprowadzenie dla małych i średnich przedsiębiorstw tzw. dobrowolnego ZUS-u. O swoich pomyśle poinformowali podczas konferencji prasowej w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Tarnowie.

Jak mówi poseł Stanisław Bukowiec, dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy, w trudnym czasie gospodarczym, nie będą zmuszeni zamykać swoich firm.

– Od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność płacą ok. 1 420 zł składki i jest to opłata niezależna od osiąganego dochodu czy uzyskiwanej straty. Tak naprawdę taki system zryczałtowanej składki ZUS w Europie obowiązuje tylko w Polsce. My proponujemy, aby wprowadzić system dobrowolnej składki ZUS, która będzie w jakiś sposób poprawiać sytuację tych firm, które są na skraju działalności. Wiele przedsiębiorstw ucieka do szarej strefy lub likwiduje swoją działalność, bo mając do wyboru wysokie składki zusowskie czy inne opłaty, musi właśnie uciekać się do tego typu rozwiązań.

Parlamentarzysta na naszej antenie odniósł się także do głosów, których zdaniem przedsiębiorcy będą wykorzystywać te przepisy do całkowitego zaprzestania płacenia składek. Jak apewnia, takie działanie byłoby ze szkodą dla samego przedsiębiorcy, a dając możliwość dobrowolnego płacenia składki, pomaga się właścicielom firm w tym trudnym czasie gospodarczym.

– Uważam, że polscy przedsiębiorcy to nie są osoby niepoważne, które będą tylko i wyłącznie próbować nie płacić składki, bo to tak czy inaczej na koniec będzie 'biło’ w nich samych. Tu chodzi o naprawdę sytuacje podbramkowe. Jeżeli ktoś musi zdecydować, żeby przetrwać, to dajemy mu taką możliwość. Zresztą trzeba powiedzieć, że państwo w poprzednich latach, prowadziło różne programy, choćby zwolnienia ze składek zusowskich dla tych, którzy rozpoczynają działalność, czy jakieś minimalne składki, więc taki system zachęt był proponowany. Dlatego wróćmy do tego, żeby dać możliwość tzw. podpięcia się pod tlen dla tych, którzy są w trudnej sytuacji, a w tej chwili sytuacja gospodarcza w naszym kraju jest bardzo trudna.

Zdaniem prezesa Izby Rzemieślniczej w Tarnowie Andrzeja Kuty, wprowadzenie dobrowolnej składki ZUS pozwoli m.in. zlikwidować szarą strefę w gospodarce.

– Ostatnio słyszeliśmy w telewizji, jak minister Olga Ewa Semeniuk-Patkowska powiedziała, że nie szkodzi, że firmy się zamykają, bo powstają nowe. Proszę sobie wyobrazić, jak trudno jest nie tylko otworzyć firmę, ale ją utrzymać i zatrudniać ludzi. My rzemieślnicy szanujemy wszystkich ludzi pracujących i nie skarżymy się, że bardzo mocno funkcjonuje szara strefa, ale rządzący powinni coś z tym zrobić, żeby każdy mógł godziwie zarabiać i płacić podatki. Dlatego uważam, że ta inicjatywa jest bardzo dobra, bo rzemieślnicy i przedsiębiorcy będą mieć możliwość wyboru.

Eksperci zauważają, że od 2020 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z pandemią koronawirusa, nastąpiła znaczna recesja gospodarcza, która jeszcze została spotęgowana wojną na Ukrainie, kryzysem energetycznym i inflacją. Przez to wiele firm ma duże problemy np. ze sprzedażą swoich produktów co powoduje trudności w utrzymaniu się na rynku. Stąd koncepcję dobrowolnej składki ZUS uważają za wartą szerszych konsultacji.

– Wielu przedsiębiorców zwraca uwagę na to, że ZUS trzeba płacić niezależnie od tego czy akurat mają w danym miesiącu dochód czy nie. Być może rozwiązaniem problemu mógłby być dobrowolny ZUS lub ewentualnie uzależnienie procentowo składki od obrotów. Na pewno jest to temat wart dyskusji, bo z tym się muszą borykać najmniejsze firmy

– mówi dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie Ryszard Nejman.

Wnioskodawcy mają czas do połowy kwietnia na zebranie 100 tysięcy podpisów obywateli pod tym projektem. Tylko wówczas będzie mógł zostać poddany pod prace i głosowanie Sejmu.

Exit mobile version