Dzień Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. 'Osoby pokrzywdzone często nie zdają sobie sprawy, że są ofiarami’

332493095 917971832672216 4786714088041809918 n

Osoby pokrzywdzone i ich rodziny mogą uzyskać bezpłatne porady i informacje. Okazją jest obchodzony 22 lutego Dzień Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem i cały tydzień poświęcony tej tematyce, który potrwa do 26 lutego.

Celem jest monitorowanie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz działania mające poprawić ich sytuację życiową.

W akcję włączył się Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy.

Jak mówi dyrektor Ośrodka Ewelina Lasko, porady są bezpłatne i można z nich skorzystać osobiście, mailowo lub telefonicznie.

– Można skorzystać zupełnie bezpłatnie z pomocy radcy prawnego, psychologa, pracownika socjalnego, specjalisty pracy z rodziną, specjalisty pracy z osobami doznającymi przemocy. Chodzi przed wszystkim o informacje i o dotarcie do jak największej liczby osób, żeby miały świadomość, że mogą w takim ośrodku jak nasz porozmawiać, zapytać czy to co się dzieje u danej osoby czy u sąsiada czy ma znamiona przestępstwa, znamiona przemocy.

Jak dodaje Ewelina Lasko, osoby pokrzywdzone często nie zdają sobie sprawy, że są ofiarami np. przemocy ekonomicznej czy psychicznej.

– Przez wiele lat osoby, które żyją w związku ze znamionami przemocy nie zdają sobie sprawy, że życie może wyglądać inaczej. Często ta pierwsza informacja czy to z Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej czy innych służb jest niezwykle ważna, że można wszystko zmienić, że prawo mówi tak i tak, że masz takie prawa, że masz takie obowiązki, możesz się tutaj zgłosić. Ta pierwsza informacja jest najważniejsza, gdzie szukać pomocy i że to co się dzieje jest przestępstwem.

Dyrektor Tarnowskiego Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy Ewelina Lasko będzie gościem dzisiejszego Pulsu Regionu.

Placówka znajduje się przy ul. Szarych Szeregów 1. Bezpłatną pomoc można uzyskać drogą telefoniczną pod numerami 14 655 36 36 i 500 583 047 oraz mailowo pod adresami oiktarnow@op.pl i toikiwop@oik.tarnow.pl.

W czasie akcji do piątku, będzie można porozmawiać ze specjalistami osobiście, telefonicznie lub mailowo. W środę 22 lutego w ośrodku pomagać będzie specjalista pracy z rodziną (godz. 8-14) i pedagog/pracownik socjalny (godz. 16-20).

W czwartek, od rana, pomagać będzie specjalista pracy z rodziną (godz. 8-20), a od południa pracownik socjalny (godz. 13-20), radca prawny (16-19) i pedagog/pracownik socjalny (16-20). Na zakończenie akcji, 24 lutego, przez cały dzień porad będzie udzielał specjalista pracy z rodziną (godz. 8-20).

Coroczna organizacja Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, które wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Podjęte działania mają skutkować uzyskaniem przez potrzebujących skutecznej pomocy.

 

Posłuchaj rozmowy o Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym z wiceministrem Marcinem Romanowskim:

Exit mobile version