Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Tarnowianie robią wielkopostne postanowienia

popielec1

W okresie Wielkiego Postu Kościół zachęca do modlitwy i wyciszenia, a także praktyk pokutnych, modlitwy i jałmużny. Okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna Środa Popielcowa.

W kościołach odbywa się obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan przypomina, że 'z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy’. Tarnowianie, z którymi rozmawiała reporterka RDN Małopolska podkreślają, że dla katolików to ważny czas.

– Na razie mamy początek Wielkiego Postu, rozpoczyna się go Środą Popielcową. Przede wszystkim nabożeństwo w tym dniu jest najważniejsze, posypanie głowy popiołem, przyjęcie jakichś postanowień wielkopostnych. Mam ciche postanowienie. -Zaznaczamy udział w nabożeństwach tych wielkopostnych, czyli udział w Drodze Krzyżowej, w Gorzkich Żalach. To takie przygotowanie do tych największych świąt Wielkiej Nocy. Staram się bardzo mało w Wielkim Poście jeść słodyczy, cukierków, nawet herbatę bez cukru piję.

Popiół jest symbolicznym znakiem pokuty, żalu za grzechy, gotowości do umartwiania się. W VII wieku oficjalnie wyznaczono Środę Popielcową na pierwszy dzień Wielkiego Postu. Natomiast w XI wieku zrodził się zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Katolików obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od 14. roku życia i post ścisły między 18, a 60 rokiem życia, czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia.

Exit mobile version