Bezcenna kolekcja trafiła do zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Projekt bez tytulu 32

Blisko dwa tysiące eksponatów ze szkła i porcelany gromadzonych przez trzy wieki przez rodziny magnackie dołączyło do zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W ratuszu odbyła się prezentacja zakupionej od księcia Pawła Sanguszko rodowej kolekcji, która od lat znajdowała się w depozycie w tarnowskim muzeum.

Jak podkreśla mieszkający na stałe w Brazylii książę Paweł Sanguszko, intencją rodziny było pozostawienie tej kolekcji w Tarnowie.

– Z punktu widzenia muzeum myślę, że to bardzo ważne, żeby kolekcja została w jednym miejscu tutaj w Tarnowie. Było ryzyko, że część tej kolekcji zostanie rozproszona i nie będzie się znajdowała w tym jednym miejscu i zostanie sprzedana. Chcieliśmy zapobiec tej sytuacji.

Jak dodaje adwokat rodziny Sanguszko Mariusz Tomasik, po wielu latach przygotowań i negocjacji, transakcja doszła do skutku w grudniu 2022 roku.

– Deklarację sprzedaży złożyliśmy już parę lat temu, natomiast tutaj przez wiele lat trwały przygotowania do tej sprzedaży i poszukiwanie pieniędzy, jak zakładam. Muzeum poszukiwało środków, by odkupić tę kolekcję. Sam otrzymywałem wiele telefonów od kolekcjonerów i instytucji komercyjnych, które chciały odkupić całą kolekcję czy też poszczególne elementy. Intencją księcia było to aby ta kolekcja pozostała w tarnowskim muzeum.

Jak mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, to jedyna w swoim rodzaju unikalna kolekcja, która jest obiektem ciągłego zainteresowania badaczy i konserwatorów interesujących się historią szklarstwa i technologią szkła oraz porcelany.

– To są bezcenne zbiory i kolekcja. To jest nasze wspólne dziedzictwo i musi zostać w Tarnowie. Stąd nasza decyzja, która się uskuteczniła. To są naprawdę piękne wyroby, one są od XVIII wieku i niektóre są niepowtarzalne, bo są kielichy, które były wykonane w hutach szkła i tych zakładach zajmujących się szkłem i ceramiką na indywidualne zamówienie rodu Sanguszków.

Jak dodaje dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierz Kurczab, kolekcja to blisko dwa tysiące eksponatów.

– Jest to historyczne wydarzenie i ogromna radość, że właśnie mi przypadło finalizować to przedsięwzięcie, które było realizowane od jakiegoś czasu i to nie tak, że to nagle teraz się stało. Poprzedni dyrektorzy też cały czas chcieli doprowadzić do tego, żeby tę kolekcję kupić. Główna ekspozycja będzie tutaj w tarnowskim ratuszu tak jak to do tej pory było i oczywiście w tych dwóch obiektach Zamek w Dębnie i dwór w Dołędze. Ekspozycja będzie powiększana o kolejne egzemplarze, bądź też wymieniana, żeby pokazać wszystkie eksponaty.

Koszt zakupu kolekcji szkła i porcelany wyniósł ponad 4 miliony złotych. Środki w całości pochodziły z budżetu województwa małopolskiego.

Exit mobile version