Ochrona przeciwpożarowa – czego potrzeba, by ugasić pożar?

piotr chrobot M0WbGFRTXqU unsplash

Ogień to żywioł, który potrafi być ekstremalnie niebezpieczny. Gdy zaczyna się niekontrolowanie rozprzestrzeniać, potrafi zniszczyć dorobek życia i stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Właśnie dlatego zostały ustanowione przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej w różnych miejscach – budynkach, zakładach czy prywatnych samochodach. Co może być pomocne zarówno przypadkowym świadkom pożaru, jak i strażakom?

Gdy ktoś zobaczy zaprószony ogień, powinien reagować natychmiast. Przede wszystkim wezwać pomoc, ale też podjąć działania ograniczające dalsze rozprzestrzenianie się ognia. Najważniejsze jest, by wiedzieć, w jaki sposób używać sprzętu gaśniczego, bo w niektórych przypadkach można wręcz zaszkodzić, np. stosując gaśnicę pianową na iskrzących się urządzeniach elektrycznych. Jaki sprzęt gaśniczy nadaje się do użytku przez przeciętnego dorosłego, a jaki wymaga profesjonalnego przygotowania?

Ochrona przeciwpożarowa

Każdy zakład pracy i instytucja publiczna powinny być dostosowane do zasad ochrony przeciwpożarowej zawartych w przepisach prawa. Określają one wymaganą liczbę i rozmieszczenie elementów ochrony przeciwpożarowej oraz umiejscowienie podręcznego sprzętu gaśniczego, takiego jak koc gaśniczy czy odpowiedniego rodzaju gaśnice. Za ich opisanie w konkretnym budynku oraz przeszkolenie pracowników odpowiada zazwyczaj specjalista BHP. Osoba ta dba również o to, by czujniki dymu były sprawne, a drogi ewakuacji zostały odpowiednio oznaczone i spełniały wszelkie wymogi techniczne.

Sprzęt gaśniczy używany przez Straż Pożarną

W przypadku konieczności interwencji Straży Pożarnej można się spodziewać użycia przez nich takiego sprzętu jak wąż strażacki, bosaki czy tłumice. Wozy strażackie są wyposażone we wszystko, co może okazać się potrzebne w danej sytuacji. Strażacy to osoby profesjonalnie przeszkolone w używaniu specjalistycznego wyposażenia przeciwpożarowego. Trzeba pamiętać, że gdy wkraczają do akcji, najważniejsze jest posłuszne wypełnianie ich poleceń oraz odpowiadanie na pytania zgodnie z prawdą, ponieważ to oni mają największą wiedzę i doświadczenie w tego typu sytuacjach kryzysowych.

Co robić przed przyjazdem Straży Pożarnej?

W sytuacji realnego zagrożenia największy wpływ na rozwój wydarzeń mają ich bezpośredni uczestnicy. Najważniejsze jest szybkie wezwanie pomocy, zachowanie zimnej krwi oraz racjonalne działanie, które sprawi, że straty spowodowane zaprószeniem ognia będą jak najmniejsze. Właśnie wtedy dobrze jest wiedzieć, jak posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym. Można go np. wykorzystać do ochrony osobistej, gdy ogień zaczyna rozprzestrzeniać się coraz szybciej. Jeśli zaś jest to możliwe, powinno się spróbować ugasić źródło pożaru w jego początkowej fazie. Co trzeba wiedzieć? Przede wszystkim to, że gaśnice dzielą się na kilka rodzajów, a każda z nich posiada odpowiedni opis – żeby użyć jej w odpowiedni sposób, wystarczy dokładnie go przeczytać. Podobnie jest z użyciem koców gaśniczych. Szybkie i przemyślane działanie może zdusić pożar w zarodku.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version