Znajomość prawa przyda się od najmłodszych lat przekonują wykładowcy Mobilnej Akademii Prawa

329429716 1192606281398231 8613099662042947805 n

Ponad 12 000 uczniów z całej Małopolski wzięło udział w lekcjach na temat prawa. Zajęcia odbyły się w ramach projektu 'Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa’. Prowadzi go tarnowskie Stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego.

Zdaniem gościa programu Słowo za Słowo Marty Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego, edukacja prawnicza wśród dzieci i młodzieży jest niezwykle istotna.

– Wszyscy doskonale wiemy, że prawo jest wszędzie i dotyka każdego, niezależnie od wieku i tego, co robi. Dlatego najważniejsze jest to, aby młodzi poznali podstawową wiedzę z zakresu prawa oraz mieli świadomość prawną. Niestety edukacja prawna nie jest obligatoryjna w szkołach, więc tę wiedzę młodzież musi tak naprawdę nabywać samodzielnie. Kluczowe jest, by młody człowiek nie tylko umiał odczytać dany przepis prawny, ale przede wszystkim potrafił go zinterpretować, a później zastosować do konkretnej sytuacji.

W ramach prelekcji z uczniami sporo uwagi poświęcone zostało edukacji z zakresu zachowania młodzieży w sieci.

– Dzisiaj niemal każde dziecko ma dostęp do telefonu i Internetu oraz korzystają z licznych mediów społecznościowych, programów czy portali. Myślę, że nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że umieszczenie jakiegoś komentarza w Internecie, nawet pod loginem, też niesie za sobą konsekwencje prawne. Nie wystarczy, że później zmienić nazwę czy zdjęcie profilowe w danym portalu, bo ta odpowiedzialność może sięgnąć każdego

– dodaje Marta Malec-Lech.

Prelegenci przyznają, że wiedza z zakresu prawa jest niemal znikoma wśród młodzieży. Dlatego tym chętniej uczestniczyli w zajęciach i zadawali wiele pytań.

– Uczniów zawsze interesowały sensacje, przede wszystkim zabójstwa czy inne ciężkie przestępstwa, kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, ale też oczywiście szeroko pojęty Internet i przestępstwa z zakresu cyberprzestępczości. Na zajęciach poruszaliśmy różne tematy dotyczące definicji kodeksowych – zbrodni czy występku. Uczniowie naprawdę wykazywali się bardzo szerokim zainteresowaniem tematyką prawa. Padały pytania niemal o wszystko, jak np. kontratypy, czyli obronę konieczną. Jest to temat zupełnie obcy dla uczniów, więc jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ich zaangażowaniem.

– mówi radca prawny Michał Wójcik.

Projekt 'Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa’ funkcjonuje od 2020 roku. Początkowo był w formie zajęć stacjonarnych w szkołach lub on-line. Następnie w jego ramach powstała Mobilna Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży ZIARNO. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Promyk Słońca Katarzyna Macoń, na platformie internetowej znajdują się materiały edukacyjne z wielu dziedzin prawa, dostosowane do dzieci i młodzieży w różnym wieku.

– Na tej platformie znajdziecie państwo bajki, komiksy, filmy edukacyjne, ale równocześnie podcasty. Mieści ona też bardzo ciekawe prezentacje multimedialne, które zostały przygotowane przez radczynię prawną Klaudię Niemiec-Wolak. Niedawno pojawił się także specjalny dział zatytułowany 'Obrona’, który ma wiele wspólnego z zagadnieniami dotyczącymi obrony terytorialnej.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również rozdział 'Z życia ucznia’ opracowany przez Katarzynę Macoń, gdzie przedstawione są autentyczne historie dzieci i młodzieży, związane z ich problemami natury prawnej.

Ambasadorką platformy jest Joanna Jabłczyńska – aktorka a zarazem radca prawny, która użyczyła głosu do m.in. bajek, filmów, czy podcastów. Patronat honorowy objęła Marta Malec-Lech.

Więcej szczegółów na: www.akademiaprawa.com

Exit mobile version