Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Czy mamy pewność kto jest po drugiej stronie?

hands ge30b4da7e 1920

fot. pixabay.com

W sieci lepiej mieć ograniczone zaufanie, zwłaszcza kiedy nie mamy pewności z kim rozmawiamy. 7 lutego przypada Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Rzecznik tarnowskiej policji asp. sztab. Paweł Klimek w audycji 'Pomagamy i chronimy’ zwracał uwagę, że w Internecie są obecni pedofile.

– Bardzo często dochodzi do sytuacji, które nawet opisywaliśmy w ostatnich tygodniach o łowcach pedofilii. Nigdy nie wiemy z kim mamy do czynienia. Dzieci niestety przeglądając strony często są łapane, łowione wręcz na wędkę i później się okazuje, że dochodzi do niepotrzebnych sytuacji. Wszystkie tego typu pedofilskie sprawy są ścigane prawnie, na to są artykuły. Nawet ostatnio były przytaczane sytuacje w związku z zatrzymaniem takich osób, które chciały umówić się z osobami poniżej lat 15.

Policja radzi rodzicom, aby rozmawiali z dziećmi, ponieważ często nie są one świadome, że mogą pisać z pedofilem.

– Ja nie mówię, żeby inwigilować wręcz czy sprawdzać totalnie w jaki sposób się dzieci logują, co robią na stronach, ale kontrola rodzicielska – jak to ktoś dobrze powiedział- jest najwyższą formą zaufania. Postarajmy się sprawdzać z kim nawiązują kontakt, jakie te wiadomości są, czego one dotyczą. Z tych wiadomości już wiele możemy wyczytać o osobie, która jest po drugiej stronie komunikatora. Czy to jest koleżanka ze szkolnej ławki, podwórka, czy to jest osoba, która jest zupełnie obca i chce wykorzystać naszą pociechę.

W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz zmuszeni do tego, aby korzystać z sieci, ponieważ coraz więcej rzeczy załatwia się właśnie przez Internet. Zaczynając od rozmów z przyjaciółmi, kończąc na płatnościach w banku. O czym musimy pamiętać korzystając z Internetu?

– Generalnie jest to bardzo duże zagrożenie. Wszyscy wiemy, że bez internetu, sieci praktycznie teraz nikt nie żyje. Natomiast pamiętajmy w sieci możemy się czuć bezpieczni jeżeli będziemy to w bezpieczny sposób obsługiwać. Jeżeli nie będziemy odwiedzać stron, których do końca nie znamy. Pamiętajmy – zwłaszcza dzieci – że jeżeli otwieramy stronę, jesteśmy zapraszani, nie wiemy kto jest po drugiej stronie

– dodaje Paweł Klimek.

Wraz z pojawieniem się Internetu pojawił się kolejny problem jakim jest hejt. Zapytaliśmy mieszkańców Tarnowa czy spotkali się ze zjawiskiem hejtu w internecie oraz dlaczego według nich ludzie piszą obraźliwe komentarze.

– Przez internet ktoś mi pisał złe wiadomości. – Nie, nigdy się z tym nie spotkałem. – Spotkałam się nie raz. Tik Tok, Facebook, Instagram, Media społecznościowe. – Zostałem obrażony na wielu portalach społecznościowych . Czy miał Pan wsparcie w znajomych, rodzinie?. I rodzina i znajomi wsparli mnie w tym. – Było to wyśmiewane, bagatelizowane. – To jest niefajne. Tak, żeby ktoś z drugiego człowieka się naśmiewał. Dzieci małe na przykład zakładają Facebooka i piszą głupoty. Wyśmiewają się, a nie powinno być takiego czegoś.

Komisja Europejska w 2004 roku ustanowiła Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto to obchodzone jest co roku w pierwszej połowie lutego. Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na problemy w Internecie.

 

Autor: Ireneusz Kowalczyk

Exit mobile version