Babciu, dziadku bądźcie ostrożni! Ruszyła kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami” [ZDJĘCIA][WIDEO]

babciu dziadku badzcie ostrozni 2

Oszuści wykorzystują każdą okazję, aby wyciągnąć pieniądze od seniorów – mówiła Koordynator ds. Bezpieczeństwa Seniorów Wydziału Prewencji KWP w Krakowie komisarz Beata Wcisło podczas inauguracji kampanii edukacyjnej „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”.

Rozpoczęcie akcji mającej na celu dotarcie poprzez dzieci do ich bliskich, aby te przekazywały im wiedzę o oszustach, odbyło się w Niepublicznym Przedszkolu ‘Słoneczko’ w Radlnej.

Komisarz Beata Wcisło ostrzega, że w ostatnim czasie oszuści znajdują coraz nowsze sposoby, aby wyłudzić pieniądze od seniorów.

– Niestety przypadków oszustw jest bardzo dużo. Musimy przedsięwziąć wszystkie środki, aby dbać o nasze starsze pokolenie. Oszuści wykorzystują każdą sytuację, aby przejąć pieniądze od obywateli. Metody są różne: „na wnuczka”, „na policjanta”, osoby podają się za pracownika Poczty Polskiej a nawet banku. Modne teraz stało się podawanie za przedstawiciela banku. Oszuści mówią, że nasze pieniądze na koncie są zagrożone. Niektórzy podają im loginy i hasła do swojego konta, tego trzeba się wystrzegać. Uczulamy zawsze szczególnie na jedno, policjanci nie żądają, nie proszą i nie przychodzą po pieniądze, tak działają tylko oszuści.

Seniorzy obecni na spotkaniu mówili, że wiele osób w podeszłym wieku nie zna wszystkich metod oszustów, a czasem też biorą górę emocje i przez to pozwalają sobą manipulować.

– Niestety jest to po prostu naiwność ludzka. Czasem jest to z zaskoczenia, a niektórzy nie uważają i dają się oszukać. – Również myślę, że można dać się omamić, bo raczej mamy tę świadomość, że są przypadki oszustw, zresztą dużo ostatnio się o tym mówi. Ale oszuści, którzy dzwonią, są wyszkoleni i mogą starszą osobę przestraszyć, a wtedy seniorzy działają pod wpływem strachu i impulsu. Wówczas wyłącza się myślenie.

W ramach III edycji projektu „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan” Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, właśnie przy okazji Dnia Babci i Dziadka zainaugurowali akcję, w ramach której do seniorów mają dotrzeć ich własne wnuki i ostrzec przed niebezpieczeństwami.

Jak mówi Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego, dzieci z całej Małopolski otrzymają laurki, które z jednej strony będą miały formę zabawy dla nich, a z drugiej ważne przesłanie dla seniorów, które ma ich przestrzec przed oszustwami.

– Rozpoczynamy tę edycję od Dnia Babci i Dziadka. Przygotowaliśmy takie specjalne laurki, które trafią do naszych małopolskich seniorów. Laurka jest wyjątkowa, bo z jednej strony przedszkolak musi ją pokolorować a następnie przekazać swoim dziadkom. Jednak ma też wymiar informacyjno-edukacyjny. Na odwrocie laurki jest specjalny wierszyk, który przekazuje istotne informacje seniorom, aby ustrzec ich przed oszustwami, których padają ofiarą.

Policja przekazała blisko 240 tysięcy egzemplarzy specjalnych kartek do przedszkoli w obrębie całego województwa, tak aby najmłodsi dotarli do najstarszych. Wzór kartki można samemu ściągnąć i wydrukować, znajduje się on na stronie internetowej małopolskiej Policji.

Przedszkolaki z Radlnej również wręczyły swoim babciom i dziadkom takie laurki, a także z okazji ich święta przygotowały dla nich występy artystyczne, połączone ze słowami profilaktyki ze strony Policji skierowanymi do seniorów.


 

 

 
Exit mobile version