Jak bezpiecznie użytkować butlę z gazem? Po eksplozji w Wojniczu strażacy przypominają o ważnych zasadach

gas reductor g0777fafc9 1920

fot. pixabay.com

Są niepozorne, a mogą doprowadzić do tragedii. Straż pożarna przypomina, że butle gazowe mogą być wykorzystywane w budynkach mieszkalnych wyłącznie w sytuacjach, gdy nie posiadają przyłączy gazu ziemnego. W domu można podłączyć maksymalnie dwie butle o pojemności nie większej niż 11 kg.

– Butle gazowe nie powinny być przetrzymywane w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu, np. w piwnicy. Pamiętajmy, że gaz propan-butan jest cięższy od powietrza i będzie zalegał przy podłożu. W momencie rozszczelnienia stworzy on z powietrzem niebezpieczne mieszaniny wybuchowe i istnieje bardzo trudna możliwość usunięcia gazu z tych pomieszczeń. Dodatkowo nie trzymajmy butli w bliskim pobliżu urządzeń grzewczych. Zróbmy odstęp, przynajmniej jeden metr

– mówi mł. bryg Marcin Opioła z PSP Tarnów.

Bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa przy wymianie zużytej butli na nową. Co prawda możemy to robić samodzielnie, ale musimy zachować szczególną ostrożność.

– Najpierw trzeba zakręcić zawór na butli. Następnie odkręcamy reduktor, ale trzeba pamiętać, że ma on gwint lewostronny. Wówczas możemy butlę wymienić. Wstawiając nową sprawdźmy, czy jest zakręcona oraz ma zataśmowany zawór. Później odkręcamy plastikową zaślepkę, zakręcamy reduktor i sprawdzamy czy gaz nie ucieka.

Skąd możemy się dowiedzieć, że butla jest rozszczelnienia i co wówczas należy zrobić?

– Na pewno wyczujemy zapachowo, dlatego propan-butan, znajdujący się w butli jest nawaniany siarkowodorem. W momencie, gdy dochodzi do rozszczelnienia, wydobywa się bardzo intensywny zapach, to będzie taka pierwsza wskazówka. W takim przypadku najlepiej od razu zakręcić butlę i przewietrzyć pomieszczenie. Pamiętajmy, że miejsce, w którym znajduje się butla z gazem powinno być bardzo często wietrzone. Powinna być też zastosowana dobra wentylacja.

Zgodnie z prawem budowlanym, przynajmniej raz w roku należy dokonać przeprowadzić przegląd instalacji gazowej i sprawdzenie jej szczelności.

Przypomnijmy, do wybuchu gazu budynku jednorodzinnym przy ul. Leśnej w Wojniczu, w którym zamieszkują dwie osoby, doszło w czwartek (12.01). Prawdopodobną przyczyną była nieszczelność instalacji przy 11-kilogramowej butli z gazem, która spowodowała wybuch. W wyniku zdarzenia mieszkanka doznała poparzeń twarzy, a w budynku zostały uszkodzone okna oraz ściana działowa.

Wybuch gazu w domu w Wojniczu. Poszkodowana została jedna osoba

Poszkodowana rodzina z Wojnicza potrzebuje pomocy. Sąsiedzi okazują solidarność

Exit mobile version