Fotowoltaika dla Twojego domu – czy wiesz jaką moc instalacji powinieneś dobrać?

fotowoltaika pixabay

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązane, na które decyduje się coraz więcej Polaków, rosnące ceny prądu, niepewność dostaw energii spowodowana sytuacją polityczną powoduje, że coraz częściej stawiamy na pewne i niezależne źródło energii. Dzięki programom rządowym wiele gospodarstw może zyskać niezależność energetyczną dla swojego gospodarstwa domowego. Jednak wybór wielkości instalacji fotowoltaicznej nie jest tak prosty, jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Obliczając moc instalacji, musimy brać pod uwagę szereg czynników, które będą mieć wpływ na opłacalność całej inwestycji. Zobaczmy jak w prosty sposób obliczyć moc planowanej instalacji fotowoltaicznej.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji fotowoltaicznej możemy obliczyć na kilka sposobów, każdy z nich wymaga informacji o rocznym zużyciu prądu, na podstawie którego dokonamy obliczeń. Możemy policzyć samodzielnie przybliżoną moc instalacji potrzebnej do zasilenia naszego gospodarstwa. Wystarczy roczną ilość zużytego prądu pomnożyć razy 1,2 i podzielić przez roczną produkcję z kW (w przybliżeniu jest to zazwyczaj 1000kWh) a otrzymamy uśrednioną roczną moc instalacji niezbędnej do zasilania naszego gospodarstwa. Pamiętajmy, jednak że takie wyliczenia nie są dokładne, najczęściej w okresie zimowym zużywamy znacznie więcej prądu niż w okresie letnim, przez co mogą być to wartości zawyżone. Jeśli chcemy poznać dokładną moc instalacji najlepiej skontaktować się z firmą, która zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi, dobrym wyborem będzie fotowoltaika od Otovo, gdzie zespół doradców pomoże nam dobrać odpowiednią moc instalacji do naszych potrzeb.

Jakie sprzęty domowe mogą być zasilane fotowoltaiką?

Prąd zmienny generowany przez inwerter umieszczony przy instalacji fotowoltaicznej może zasilić szereg urządzeń AGD i RTV, które używamy w domu. Wybierając najwyższej jakości panele fotowoltaiczne, możemy zasilać urządzenia takie jak:

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych możemy również zasilać inne urządzenia elektryczne, które pobierają więcej prądu, możemy do tego grona zaliczyć ogrzewanie podłogowe, maszyny warsztatowe czy klimatyzacje. Decydując się na zasilanie domu za pomocą fotowoltaiki, możemy zminimalizować nasze rachunki, za którego prąd cena ciągle idzie w górę. Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna to wygodne i stabilne rozwiązanie w obecnych czasach.

Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to szereg korzyści ekonomicznych, jak i również ekologicznych. Decydując się na instalację fotowoltaiczną, możemy być pewni, że podwyżki cen prądu nie będą nas dotyczyć, mimo rosnących stawek za energię elektryczną nasze koszty związane z zużyciem energii nie wzrosną. Panele fotowoltaiczne to również rozwiązanie ekologiczne, które pomaga nam dbać o środowisko. Wytwarzanie energii przez elektrownie jest rozwiązaniem, które znacząco zanieczyszcza planetę, a wybierając odnawialne źródła energii, przyczyniamy się do poprawy środowiska.

Wybór dostawcy paneli fotowoltaicznych

Wybierając firmę, która kompleksowo zajmie się instalacją paneli fotowoltaicznych, musimy sprawdzić kilka czynników niezbędnych do prawidłowego zainstalowania paneli. Firma oferująca instalacje fotowoltaiczne powinna kompleksowo zajmować się usługą od projektu instalacji po montaż paneli i serwis gwarancyjny. Sam projekt instalacji powinien zostać wykonany przez fachowca, który uwzględni nasze potrzeby energetyczne i dostosuje model instalacji do naszego dachu. Montaż paneli powinien być wykonywany przez dedykowane ekipy montażowe, które mają stosowne wykształcenie techniczne potwierdzone niezbędnymi certyfikatami. Poza instalacją warto zwrócić uwagę na samą gwarancję, która jest udzielana na panele wraz z ich podzespołami. W niektórych przypadkach wybierając najtańsze produkty, możemy później ponieść wysokie koszty związane z ewentualnym serwisem bądź wymianą uszkodzonych części.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version