Nowy rok, a u niektórych stare i niebezpieczne nawyki. Policyjna akcja 'Trzeźwy poranek’ po raz kolejny ujawniła pijanych kierowców

Alkomat policyjny2

alkomat policyjny, zdjęcie ilustracyjne

Po długim świątecznym weekendzie w powiecie tarnowskim przyszedł czas na kontrolę trzeźwości. Tylko w poniedziałkowy (9.01) poranek policjanci zatrzymali trzech kierowców jadących na 'podwójnym gazie’.

Oficer prasowy tarnowskiej policji asp. sztab. Paweł Klimek w programie 'Pomagamy i chronimy’ przyznawał, że o ile w coraz to nowszych samochodach instalowane są nowinki technologiczne, polepszające bezpieczeństwo i komfort jazdy, tak koncerny samochodowe powinny się zastanowić nad urządzeniem, które przed jazdą sprawdzałoby trzeźwość kierujących. Wówczas moglibyśmy uniknąć plagi pijanych kierowców, która w nowym roku również jest obecna na drogach.

– Elektronika jest potrzebna i konieczna, bo naprawdę w wielu sytuacjach zdecydowanie nam pomaga. Systemy wprowadzane od kilkunastu lat sprzyjają kierowcom, natomiast czy my z nich chcemy korzystać świadomie? Być może tak, ale pragnę zauważyć, że zapowiadaliśmy 'Trzeźwy poranek’ i kontrole po weekendzie i dzisiaj policjanci złapali trzech nietrzeźwych kierujących, z czego dwóch miało powyżej 0,5 promila alkoholu. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca i żadne systemy nam w tym nie pomogą, no chyba, że będzie zamontowany taki sprawdzający trzeźwość kierowców.

Wiele może się w tej kwestii zmienić po wejściu w życie nowelizacji przepisów Kodeksu karnego zezwalających na konfiskatę samochodu kierowcy, który będzie 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie czy spowodował wypadek drogowy czy nie.

– Na to musimy jeszcze trochę poczekać. Vacatio legis jest dość długie, bo praktycznie do końca tego roku. Do końca nie wiadomo, jak to będzie wyglądać. Są różne głosy w tej sprawie, np. że to dobrze, że zatrzymane zostaną samochody, natomiast poczekajmy, jak to literalnie, 'czarno na białym’ będzie zapisane. Natomiast ja też uważam, że każda informacja, która będzie w jakiś tam sposób pomagała temu, żeby kierowcy nie wsiadali za 'kółko’ w stanie nietrzeźwości czy w ogóle po spożyciu alkoholu jest dobrym działaniem

– dodaje Paweł Klimek

Tarnowska policja podsumowała także miniony rok pod kątem bezpieczeństwa. W 2022 roku na drogach w powiecie doszło do 111 wypadków, w których aż 15 osób straciło życie. Dla porównania, w 2021 roku wypadków było 93, w których zginęło 7 osób.

Exit mobile version