Uwaga na fałszywe oferty kwater w górach. Policjanci radzą, jak nie dać się oszukać

domek w gorach1

fot. ilustracyjne / pixabay.com

Policja apeluje do turystów, by uważali na fałszywe oferty noclegów, które pojawiają się w sieci.

Zbliżający się długi weekend i ferie zimowe sprzyjają wyjazdom w góry, zwłaszcza na narty.

Rzecznik tarnowskiej policji asp. sztab. Paweł Klimek w programie 'Pomagamy i chronimy’ przypomniał, że tarnowscy policjanci zanotowali takie oszustwo już przed Świętami Bożego Narodzenia.

– Tuż przed świętami mieliśmy jedno zgłoszenie dotyczące oszustwa związanego z wynajęciem domu pod Tatrami. Niestety, okazało się, że nie ma tego domku, nie ma tego pokoju, a tak właściwie w ogóle nie ma tego miejsca. Za każdym razem prośba i apel są takie same: jeżeli chcemy skorzystać z wyszukanej w Internecie świetnej, korzystnej oferty, niech naszym drugim krokiem będzie potwierdzenie jej. Sprawdźmy, jakie są opinie tego hotelu, czy w ogóle jakiekolwiek są. To nam da, przynajmniej na początku, możliwość potwierdzenia oferty, żebyśmy mogli spędzić swój wymarzony urlop w miejscu, w którym go chcemy spędzić.

Szczególnie podejrzane powinny być dla nas oferty bardzo atrakcyjne cenowo, w których podany jest tylko numer telefonu komórkowego. Policja radzi, aby sprawdzać, czy dany hotel, nocleg, kwatera, mają opinie w internecie. Należy także dokładnie sprawdzić w rożnych portalach, czy dany obiekt w ogóle istnieje. Można tu wykorzystać mapy Google i opcje Street View. Dobrze jest także poszukać, czy oferta tego noclegu pojawia się na znanych portalach noclegowych, przeszukać grupy na Facebooku, zapytać znajomych z danej miejscowości o to miejsce. Korzystajmy także ze sprawdzonych pośredników. Jeśli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w miejscowym Urzędzie Miasta, dlatego próbujmy także tam zasięgnąć wiadomości.

Warto zwrócić uwagę, czy w ogłoszeniu znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze informacje, czyli numery telefonów (także stacjonarnych), adres miejsca noclegowego, adres e-mail, strona www oraz imię i nazwisko właściciela. Wszystkie anonimowe oferty powinny wzbudzić nasze podejrzenie.

Kiedy już dojdzie do transakcji, nie wpłacajmy od razu całej kwoty i żądajmy potwierdzenia wpłaty zaliczki (faktury, rachunku). Zachowajmy także korespondencję z właścicielem kwatery. W razie oszustwa dokładna dokumentacja może pomóc w ujęciu sprawcy i odzyskaniu pieniędzy.

 

Exit mobile version