Stanisław Rokosz: Uzyskanie statusu uzdrowiska dla Latoszyna to spełnienie naszych marzeń

Rokosz grudzien

Po kilkunastu latach starań mieszkańcy gminy Dębica mogą odetchnąć z ulgą. Od grudnia, decyzją rządu, sołectwa Latoszyn i Podgrodzie oficjalnie zostały włączone w obszary posiadające status uzdrowiska.

Wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz w rozmowie Słowo za Słowo podkreśla, że na tę chwilę opłacało się czekać tyle lat.

– Pomimo różnych przeciwności dotrwaliśmy do tego momentu. Jednak musieliśmy być bardzo cierpliwi. Wystarczy popatrzeć na to, że staraliśmy się o status uzdrowiska bardzo długo, bo od lat 90. ubiegłego wieku. Dwa lata temu otrzymaliśmy decyzję potwierdzającą właściwości lecznicze wód, znajdujących się w Latoszynie. Z kolei status otrzymaliśmy dopiero pod koniec 2022 roku.

Przyznanie statusu, oprócz prestiżu, zwiększy potencjał inwestorski Latoszyna. Dzięki temu jeszcze łatwiej będzie można pozyskiwać środki finansowe na rozwój.

– Po pierwsze, to jest efekt wspólnych wysiłków. Po drugie, daje możliwość poszerzenia usług zdrowotnych i oferty tzw. turystyki zdrowotnej. Również jest to duża promocja. To także większe możliwości pozyskania środków, jak ostatnio z Polskiego Ładu, ale i funduszy unijnych, bo zapotrzebowanie jest bardzo duże

– dodaje Stanisław Rokosz.

Zdaniem wójta, uzyskanie statusu to również zasługa samych mieszkańców, którzy modlili się do Matki Boskiej w tej intencji.

– Przed reaktywacją starań o nadanie statusu, gdy jeszcze o tym nie myśleliśmy, jeden z mieszkańców pod drzewem wkopał medalik Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, dlatego tutaj nic nie zadziało się z przypadku. To daje nam wiarę i siłę do dalszych działań, bo ośrodek służy i ma służyć społeczeństwu.

W związku z tym, jako forma podziękowania, ale i prośby o dalsze łaski, w uzdrowisku ma zostać wybudowana kapliczka ku czci NMP Niepokalanie Poczętej.

Plany inwestycyjne ośrodka w Latoszynie na najbliższy czas są ambitne. Władze planują zmodernizować Park Zdrojowy i poszerzyć go o niezagospodarowane tereny, wykonać zadaszenie amfiteatru, a także utworzyć nowe ścieżki ruchowe i ogrody sensoryczne. Dodatkowo będą dalej prowadzone prace w kierunku wykorzystania geotermii i stworzenia basenów termalnych.

Do tej pory w Latoszynie wykonano ponad 300 tys. zabiegów leczniczych. Ponadto 140 tys. kuracjuszy korzystało z Parku Zdrojowego, a ok. 50 tys. z basenów.

Exit mobile version