Łuszczyca to nie jest tylko choroba skóry. 'Zmiany skórne wpływają na stan emocjonalny pacjentów’

318048571 838600107196086 6752310791642022109 n

Pacjenci, którzy cierpią z powodu tej choroby mówią o niej: 'zaraza’, 'stygmat’, 'więzienie’. Łuszczyca prowadzi do osobistych tragedii i dramatów tysięcy ludzi.

Lekarz dermatolog Anna Ryczek, zwraca uwagę, że osoby dotknięte łuszczycą często popadają w depresję.

– Zmiany skórne niestety wpływają na stan emocjonalny pacjentów. Niektórzy borykają się z obniżoną samooceną czy też nawet z depresją. Choroba może wpływać negatywnie na relacje z innymi ludźmi zarówno w sferze społecznej, rodzinnej, intymnej. Tym pacjentom trudniej jest zdobywać nową pracę, osiągać lepsze wyniki w pracy czy w życiu prywatnym ze względu na te zmiany skórne. Dlatego powinniśmy więcej wiedzieć na temat tej choroby i swoim zachowaniem ułatwiać ludziom chorym na łuszczycę funkcjonowanie w społeczeństwie.

Lekarz dermatolog zwraca uwagę, że łuszczyca to nie jest tylko choroba skóry. Obecnie jest ona uważana za chorobę ogólnoustrojową, która zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości, zawału serca, udaru mózgu czy łuszczycowego zapalenia stawów

Anna Ryczek dodaje, że łuszczyca to choroba na całe życie, ale prowadząc zdrowy styl życia i stosując dostępne terapie można radykalnie zmniejszyć nasilenie objawów.

– Dbając o higienę życia i prowadząc zdrowy styl życia możemy naprawdę radykalnie zmniejszyć nasilenie i częstotliwość występowania jej objawów, nie tylko tych skórnych, ale i ogólnoustrojowych. W tym aspekcie prowadzonych jest wiele badań, odnośnie stylu życia jaki pacjent prowadzi, a nasilenia łuszczycy, i to nie są tylko puste słowa, ale rzeczywiście osoby, które starają się dbać o tę higienę życia mają dużo mniejszy problem z łuszczycą.

Czynniki, które zaostrzają przebieg łuszczycy i utrudniają jej leczenie to papierosy, alkohol, niektóre leki np. przeciwbólowe, ale też stres.

W leczeniu łuszczycy, oprócz specjalnych emolientów stosowanych na skórę oraz leków doustnych wykorzystywana jest m.in. fototerapia i fotochemioterapia. Bardzo dobre efekty przynosi także leczenie biologiczne.

 

Wszystkie audycje Bez Skierowania znajdziecie TUTAJ

Exit mobile version