Obradował synod diecezjalny. Jest strategia duszpasterskiego działania

Projekt bez tytulu

ks. Marian Kostrzewa/Portal Diecezji Tarnowskiej

Dokumenty o ewangelizacji, kapłanach i administracji zostały przyjęte podczas ósmej sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Odbyła się ona w tarnowskim seminarium. Była to już ostatnia sesja robocza z dyskusją i głosowaniem.

– Kościół dbający o relacje, formację i ewangelizację jest prawdziwie Kościołem na wzór Chrystusa – podkreśla synodalny dokument ‘Ewangelizacja w diecezji tarnowskiej’. Jest w nim także zawarta strategia duszpasterskiego działania.

– Relacje są ważniejsze niż akcje, współpraca jest ważniejsza niż praca, wspólnoty są ważniejsze niż tłumy, formacja jest ważniejsza niż akcje i działania. Kluczowa jest formacja formatorów i najważniejsza jest niedziela, ponieważ ten dzień skupia najwięcej osób i wszystko powinno się kręcić wokół niedzieli

– tak o niektórych postulatach mówił przewodniczący Komisji ds. Ewangelizacji ks. Michał Dąbrówka.

Dokument wiele miejsca poświęca parafii.

– Parafia powinna być po pierwsze wspólnotą, czyli ma nas prowadzić do relacji z Panem Bogiem i z innymi ludźmi. Bardzo potrzebujemy budowania ‘kultury spotkania’, czyli żebyśmy byli razem ze sobą i z Bogiem, bo dziś ludzie zamykają się w swoim świecie.

– dodaje ks. Michał Dąbrówka.

Ponadto w dokumencie jest mowa o misyjnym zaangażowaniu diecezji i kontynuacji tego dzieła.

– Diecezja tarnowska pragnie, by to wszystko co dotyczy działalności misyjnej Kościoła wchodziło w skład codziennego duszpasterstwa. Obecnie 45 księży naszej diecezji pracuje w 9 krajach świata i tam głoszą Ewangelię. Mamy też dwie osoby świeckie i posyłamy na misje wolontariuszy

– mówi dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej ks. Krzysztof Czermak, członek synodu.

Kolejny przyjęty dokument jest poświęcony duchownym. Mówi on m.in. o formacji, budowaniu komunii kapłańskiej, rosnącej liczbie starszych duchownych.

– Ten dokument traktuje sferę duchowości kapłańskiej, pragnąc żeby ta odnowa kapłaństwa – a przez to też odnowa diecezji – szła po linii świętości kapłana, która polega nie tylko na wypełnianiu swoich obowiązków, ale na tym, żeby ksiądz potrafił iść pod prąd modzie współczesnego świata

– mówił przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa ks. Krzysztof Bułat.

W dokumencie 'Prezbiterium diecezjalne’ jest także mowa o sutannie. Była również dyskusja na ten temat. – W diecezji tarnowskiej zaleca się usilnie noszenie sutanny podczas pełnienia czynności liturgicznych, w kancelarii, na katechezie, w czasie spotkań duszpasterskich – czytamy w dokumencie.

Trzeci dokument ‘Administracja w Kościele tarnowskim’ opisuje zadania m.in. biskupa diecezjalnego, kurii, rolę synodu, sądu diecezjalnego różnych rad i kapituł oraz parafii i dekanatów. Sporo miejsca poświęcono roli proboszcza.

Dokument podkreśla, że sprawowanie sakramentów i celebracji liturgicznych nie może być uzależnione od złożenia ofiary. Dlatego nie należy ustalać stawek i cenników.

Dokument podkreśla, aby w parafiach informować wiernych na bieżąco o wysokości kwot uzyskanych z przeprowadzonych tac lub zbiórek do puszek przeznaczonych na cele parafialne.

– To już się dzieje w wielu parafiach. Są sprawozdania na koniec roku, ale nie tylko. W przypadku inwestycji realizowanych w parafiach czy w instytucjach jest klarowna przejrzystość ile zebrano, wydano, ile pieniędzy brakuje. To wszystko jest w duchu rozmów, które przeprowadziła nasza komisja i sugestii od Parafialnych Zespołów Synodalnych

– mówi przewodniczący Komisji ds. Administracji Kościelnej ks. Robert Kantor.

Dokument ‘Administracja w diecezji tarnowskiej’ podejmuje także temat umów i wskazuje, że z wszystkimi pracownikami kościelnych osób prawnych i kościelnych jednostek organizacyjnych oraz wykonującymi na ich rzecz jakiekolwiek świadczenia winny być podpisane stosowne umowy np. o pracę, o dzieło, zlecenia, wolontariatu.

Była to już ostatnia sesja robocza z dyskusją i głosowaniami. Jak ten czas podsumowują świeccy?

– Byłem na wszystkich sesjach plenarnych. To duże przeżycie i wielka odpowiedzialność. – Dużym walorem synodu jest to, że świeccy mogą się spotkać z duchowieństwem, chociaż księży jest więcej na sali i to zawsze było widać. Głos świeckich jest wysłuchany, a jak to będzie w praktyce to zobaczymy

– mówią członkowie synodu.

Na tym zakończyła się dyskusja synodalna. Teraz zespół redakcyjny będzie pracował nad dokumentem końcowym. Biskup tarnowski Andrzej Jeż zdecyduje, które zapisy wejdą w życie i staną się prawem diecezjalnym. Biskup podziękował wszystkim zaangażowanym w dzieło V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

W przyszłym roku odbędzie się uroczyste zakończenie synodu diecezjalnego.

Exit mobile version