Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży to coraz częstszy problem

318175780 587749233112363 2273917316031954806 n

Chociaż nadciśnienie tętnicze jest kojarzone głównie z osobami starszymi, coraz częściej problem występuje u młodych osób.

Lekarz Patrycja Kosińska, która jest hipertensjologiem i zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego, w programie Bez Skierowania, powiedziała, że wpływ na taką sytuację ma styl życia – zła dieta i brak ruchu.

– Dzisiaj ciśnienie rozpoznajemy już u nastolatków. Dawniej mówiło się i jeszcze starsze podręczniki tak cytują, że 10 procent to jest nadciśnienie pierwotne, a 90 procent u tych młodych osób to jest nadciśnienie wtórne, czyli spowodowane jakimiś schorzeniami, najczęściej nefrologicznymi, kardiologicznymi, endokrynologicznymi. Natomiast przez styl życia i przez te nasze czasy to wszystko uległo zmianie i powiedziałabym, że jest na odwrót. Teraz 90 procent to jest nadciśnienie tętnicze pierwotne, głównie spotykane u dzieci z otyłością, dzieci które spędzają czas z telefonem, przed komputerem, przed telewizorem, które praktycznie nie mają żadnej aktywności fizycznej.

Kilka milionów osób w Polsce nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze. To cichy zabójca, bo objawów tej choroby można nie odczuwać.

Tymczasem wysokie ciśnienie może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. udaru mózgu, zawału serca, czy niewydolności nerek.

Lekarz Patrycja Kosińska na antenie RDN Małopolska namawiała do regularnej kontroli ciśnienia i przestrzegała przed bagatelizowaniem problemu.

– Są pacjenci, niestety głównie mężczyźni, którzy mają takie ciśnienia po 180 od kilku lat i się nie leczą, bo faktycznie to nie boli, wręcz przeciwnie, jak im ciśnienie spadnie to uważają, że czują się ospali, że czują się słabo, no i oni niestety przychodzą już z wszelkimi powikłaniami, takimi jak przerost mięśnia sercowego, niewydolność nerek, która tak naprawdę jest najgorsza, bo raz, że pacjent jest przewodniony, to nam znacznie obniża skuteczność leczenia nadciśnienia, poza tym nie wszystkie leki można stosować w niewydolności nerek, już wtedy są pewne ograniczenia, i musze powiedzieć, że rzadko kiedy udaje się wtedy wyrównać to ciśnienie.

Hipertensjolog obalała też mity na temat nadciśnienia, np. te dotyczące picia kawy. Lekarz Patrycja Kosińska przekonuje, że picie kawy nie szkodzi ciśnieniowcom.

Osoby z nadciśnieniem nie powinny też unikać ruchu. Na wysokie ciśnienie dobrze robi jazda na rowerze, pływanie, szybkie marsze, a nawet… spacer z psem.

Program Bez Skierowania emitowany jest w każdy wtorek o 17. 10. Powtórki audycji można posłuchać w czwartki o 22.

Wszystkich audycji Bez Skierowania posłuchasz  TUTAJ

 

Exit mobile version