Św. Ambroży 'miodu dołoży’. 7 grudnia obchodzimy Dzień św. Ambrożego, patrona pszczelarzy

beekeeper g53ad720fc 1920

fot. pixabay.com

Kult św. Ambrożego wśród polskich pszczelarzy i nie tylko trwa od pokoleń. Pszczelarze jego wizerunek często umieszczają na swoich sztandarach i świecach wyrabianych z wosku. Wierzą, że św. Ambroży 'miodu dołoży’. Od wieków wizerunki i figury przedstawiające biskupa Mediolanu pojawiają się w pasiekach, aby chronić roje od szkód i zapewnić dobre zbiory.

Tymczasem miód i produkty pszczele wracają do łask. Wiele osób uważa, że są niezastąpione w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń.

Łukasz Bętkowski z radiowego sklepu 'Klasztorna Spiżarnia’ potwierdza, że w sezonie infekcji coraz więcej klientów pyta o produkty pszczele.

– Klienci pytają o miody. Najbardziej popularny miód, to miód spadziowy ze spadzi iglastej, który działa przeciwzapalnie, zwalcza uporczywy kaszel i jest dobry na przeziębienie. Klienci chętnie kupują również produkty pszczele, takie jak pierzga, pyłek kwiatowy.

Święty Ambroży został patronem pszczelarzy za sprawą legendy o pszczołach, które siadały na jego ustach gdy był niemowlęciem. Jego ojciec orzekł wtedy, że dziecko zostanie w przyszłości kimś wielkim. I tak się stało, św. Ambroży został jednym z ojców i doktorów Kościoła. Był bardzo aktywnym duchownym, wg biografów, po śmierci świętego, jego obowiązki musiały być podzielone między pięciu kapłanów.

Słuchający św. Ambrożego z zapartym tchem opowiadali, że słowo Boże w jego ustach było jak miód. Do dziś powtarza się też jego powiedzenie, że 'dobra mowa jest jak plaster miodu”, a pszczelarze wierzą, że 'święty Ambroży miodu dołoży’.

 

 

Exit mobile version