Miliony złotych trafiły do szkół w regionie na walkę ze skutkami pandemii

Projekt bez tytulu 42

Łącznie ponad 6 mln zł trafiło do szkół z powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego i miasta Tarnów w ramach drugiego pakietu Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W poniedziałek (5.12) w tarnowskim Ratuszu odbyło się uroczyste wręczenie promes.

Otrzymane środki szkoły mogą przeznaczyć na kilka sposobów: na zakup sprzętu, w celach dydaktycznych lub działania kulturalne, społeczne czy sportowe.

Dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów Tomasz Matyjewicz mówi, że dzięki tym środkom zakupią sprzęt przydatny do aktywizowania uczniów do nauki poprzez sport.

– Jednym z elementów za środki otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego jest zestaw Catapult One. To zestaw GPS-ów, które będą używane przez naszych uczniów na treningach oraz meczach. Dzięki temu zbiorą ogromną garść statystyk, które później będą mogli wykorzystać na matematyce, biologii, chemii, fizyce czy informatyce. Nie ma nic bardziej zachęcającego uczniów do nauki, niż praca nad własnymi wynikami, własnym rozwojem. Dlatego jest to świetny przykład na to, jak sport może aktywizować do edukacji.

W powiecie bocheńskim otrzymane fundusze trafią na zakup sprzętu, który ma jeszcze mocniej rozwinąć region pod kątem cyfryzacji. Starosta Adam Korta przekonuje, że dzięki temu młodzież będzie miała szanse na lepsze przystosowanie się do rynku pracy.

– Kiedy wybuchła pandemia COVID-19, mieliśmy tę świadomość, że cyfryzacja szkół i powiatu jest jednym z zasadniczych elementów. Dzisiaj w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej kolejne środki trafiły do poszczególnych szkół średnich po to, by zmodernizować przede wszystkim sieć, ale i sprzęt informatyczny, by młodzież po zakończeniu edukacji, mogła się szybciej odnaleźć w świecie cyfrowym w zakładach pracy.

Pandemia koronawirusa i edukacja zdalna spowodowała ogromne braki edukacyjne wśród dzieci i młodzieży oraz wywołała u nich problemy natury psychologicznej, dlatego burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski mówi, że część środków przeznaczą na zajęcia wyrównawcze.

– Dzisiejsze wychowanie wymaga wsparcia psychologicznego, pedagogicznego, ale również i narzędzi nauki. Doskonale widzimy i obserwujemy w ostatnich miesiącach, że potrzeby w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego są coraz większe. Czasem liczby i statystyki w tej kwestii są przerażające, co zrobił COVID-19 z naszymi dziećmi, które musiały długo przebywać w miejscach zamkniętych.

Marta Malec-Lech z zarządu województwa podkreśla, że Małopolska to jedyny region w naszym kraju, który w sposób kompleksowy postanowił wesprzeć placówki edukacyjne w tym trudnym czasie.

– To są środki, które mają pomóc szkołom w czasie pocovidowym, bo edukacja rzeczywiście stoi przed trudnym wyzwaniem. Chcemy przygotować młodzież do zachodzących zmian. Cyfryzacja następuje niemal w każdej dziedzinie naszego życia, zakłady pracy są automatyzowane. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że ta młodzież, która dzisiaj rozpoczyna edukację, za kilka czy kilkanaście lat będzie musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości i musi posiadać odpowiednie kompetencje, by poradzić sobie niezależnie od tego, jaki zawód będą wykonywać.

Łącznie wsparcie otrzymało 184 szkoły. Oznacza to, że dofinansowanie przekazano każdemu ośrodkowi, który złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. Maksymalna kwota dofinansowania na jeden projekt mogła wynieść 120 tys. zł.

Exit mobile version