Kiedy Polska otrzyma pieniądze z KPO? 'One się nam po prostu należą’

Krajewski listopad

Polska wciąż czeka na europejskie środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy, jednak nie będzie to możliwe bez spełnienia wymogów postawionych przez Komisję Europejską.

Od kilku miesięcy trwa spór między rządem Zjednoczonej Prawicy a Komisją Europejską dotyczący wypłaty pierwszej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy. By pieniądze trafiły do naszego kraju, oprócz złożenia wniosku o płatność, należy spełnić szereg wskaźników, ustalonych przez KE, czyli tzw. kamieni milowych.

Czy uda się dojść do porozumienia w tej kwestii? Według posła PiS Wiesława Krajewskiego, który był gościem programu Słowo za Słowo, rząd obecnie napotyka ze strony europejskich polityków na spore trudności.

– Tutaj kompromis jest trudny do osiągnięcia, ponieważ decydentem i narrację polityczną nadaje Komisja Europejska i ci, którzy rządzą w strukturach europejskich. My tam nie jesteśmy do końca lubiani. Oczywiście Komisja Europejska narzuciła nam pewne elementy. Mówi się o kamieniach milowych, które trzeba spełnić, żeby uzyskać dostęp do tych środków finansowych. W dużej części ta przeszkoda została już usunięta.

Przysłowiową 'kością niezgody’ jest kwestia praworządności w Polsce. Komisja stoi na stanowisku, że należy przeprowadzić reformy, które wzmocnią niezależność sędziów, zwłaszcza tych, przeciwko którym toczyły się sprawy w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zdaniem parlamentarzysty w tej kwestii Polska nie powinna mieć sobie nic do zarzucenia.

– Ja uważam, że w Polsce jest prawo i praworządność. Nie widzę żadnych nadzwyczajnych wydarzeń, które miałyby powodować to, że Komisja Europejska, w jakiś szczególny sposób, będzie nam dyktowała, czy te pieniądze się nam należą. Środki z KPO to są pieniądze europejskie, ale również i nasze. One nam się tak po prostu, po ludzku, należą. Natomiast Komisja Europejska, korzystając z pewnych prerogatyw, próbuje nam delikatnie mówiąc 'dokuczać’.

Wiesław Krajewski jednocześnie zapowiadał, że polski rząd cały czas pozostaje w kontakcie z Komisją Europejską i będzie się starał wypracować takie rozwiązania, które zadowolą wszystkie strony i pozwolą w jak najszybszym czasie uruchomić proces przekazania pieniędzy do kraju.

Przypomnijmy, w ramach Krajowego Planu Odbudowy do Polski, w dziewięciu transzach, łącznie ma trafić 158,5 mld zł.

Exit mobile version