O problemach współczesnej gospodarki rozmawiano w Tarnowie

Projekt bez tytulu 2

Niemal 400 zaproszonych gości bierze udział w dwudniowym Forum Gospodarczym zorganizowanym w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych Tarnowie, odbywającym się pod hasłem 'Przyszłość jest teraz. Gospodarka bez wróżenia z fusów’.

Podczas dwóch dni spotkań panelowych, uczestnicy próbują odpowiedzieć na pytania dotyczące wyzwań, przed jakimi obecnie stoi nie tylko polska, ale i światowa gospodarka.

Jednym z podstawowych czynników, który obecnie mocno wpływa na rozwój gospodarczy jest tocząca się wojna na Ukrainie. Przedsiębiorca z branży budowlanej Andrzej Grygiel w rozmowie z Radiem RDN Małopolska wskazuje, że obecnie najtrudniejszą kwestią jest umiejętność przetrwania kryzysu i przygotowanie się do czasów po nim.

– Wyzwań jest dosyć sporo. Myślę, że dzisiaj głównym wyzwaniem jest przetrwać ten trudny czas, który występuje na świecie i popatrzeć się, w jaki sposób przygotować się do wyjścia z kryzysu, które nastąpi. Doświadczenie pokazuje, że żaden kryzys i wojny nie trwają wiecznie. Tak samo powinniśmy umieć się przygotować na zmiany, które są przed nami, związane z tym, że Ukraina dalej będzie potrzebować naszej pomocy.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela mówi, że dzięki tego typu spotkaniom łatwiej znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, dotyczące m.in. sposobów na wyjście z kryzysu gospodarczego.

– To co ma wymiar globalny wpływa na nasze codzienne życie i to w sposób czasem bardzo zaskakujący. Pytania o to co się może wydarzyć w najbliższym czasie, jak przedsiębiorcy powinni na to zareagować, gdzie szukać źródeł, które pozwolą rozwiązać niektóre problemy są teraz kluczowe. Łatwiej w dyskusji dojść do wniosków, niż samodzielnie, zastanawiając się nad własnymi problemami. Z kolei to co samorządy mogą i powinny zrobić, to rozumieć gospodarkę, aby z wyprzedzeniem reagować na zmiany.

W trakcie trwania Forum sporo czasu poświęcono zagadnieniu polityki społecznej w kontekście rozwoju gospodarczego. Minister Agnieszka Ścigaj podkreśla, że te dwa elementy są nierozerwalnie ze sobą połączone i nie można wyłącznie skupiać się na jednym z nich, bo to może nieść poważne problemy w przyszłości.

– Nie jest możliwe, by zrobić jeden rozwój kosztem drugich, bo prędzej czy później, żaden z tych sektorów nie będzie dobrze funkcjonował. Jeżeli przełożymy nacisk wyłącznie na rozwój usług społecznych, a nie będziemy dbać o przedsiębiorczość, to w końcu braknie środków na usługi społeczne. Z kolei patrząc w drugą stronę – jeśli tylko postawimy na rozwój gospodarczy i małych i średnich firm, to usługi społeczne, które są nam wszystkim potrzebne i ta sprawiedliwość społeczna, nie pozwoli na opiekę nad tymi słabszymi. To musi iść wspólnie, ale najważniejsze jest pokazywanie tych wspólnych celów, a nie różnic. Nie można ich stawiać po dwóch stronach, tylko przedstawiać jako jedną, ważną i wspólną ideę.

Dyrektor Radia RDN Małopolska ks. dr hab. Jan Bartoszek, który był jednym z panelistów, stwierdził, że jakikolwiek rozwój gospodarczy nie może pomijać godności człowieka. Dodał również, że wszelkie zło, jakie się na świecie dzieje (m.in. pandemia czy wojna na Ukrainie) przemija i zostaje przezwyciężone przez dobro.

– Mieliśmy przykład tego dobra, które niemalże wybuchło w momencie, kiedy pojawiła się pandemia i szybko stworzył się szereg zaangażowanych ludzi w walce z nią. Drugą kwestią jest napływ uchodźców wojennych, którzy wywołali ogromną solidarność wśród ludzi, spowodowaną przyjmowaniem uchodźców i zabezpieczeniem ich bytu na polskiej ziemi.

W ramach Tarnowskiego Forum Gospodarczego odbywa się także Hackathon, czyli 36-godzinny maraton programowania. Rozpoczął się w niedzielę (27.11) i potrwa do wtorku (29.11). Bierze w nim udział siedem zespołów konkursowych, składających się z uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Ich prace zostaną przedstawione drugiego dnia Forum. Nagrodą dla zwycięskiego zespołu w Hackathonie jest 10 000 zł.

Exit mobile version