Kocham-Rozmawiam-Wspieram – wspólny projekt Radia RDN Małopolska i Biblioteki Pedagogicznej podsumowany

20221125 164115

O problemach dzieci i nastolatków z którymi zmagają się współczesne rodziny rozmawiali w tarnowskiej Bibliotece Pedagogicznej socjoterapeuci, psychologowie i pedagodzy. Spotkanie było także okazją by dowiedzieć się gdzie szukać pomocy i wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Wydarzenie było podsumowaniem realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie i Radio RDN Małopolska projektu Kocham-Rozmawiam-Wspieram.

Jak mówi wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie Lidia Marzec, współczesna młodzież boryka się z wieloma problemami, stąd pomysł na ten projekt.

– Coraz więcej młodzieży, która ma przeróżnego rodzaju deficyty, boryka się z różnymi problemami, więc taka inicjatywa Województwa Małopolskiego, które zachęciło do tego, aby zrobić projekt, który by szeroko informował o współczesnych problemach młodzieży, o depresji, kryzysie relacji, uzależnieniach. I też żeby to nie było tak bardzo informacyjne i na tym koniec, tylko żeby była możliwość kontaktu, dlatego też audycje realizowane przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz i po każdej z tych audycji następował dyżur telefoniczny specjalisty. 

Jak podkreśla pełniąca dyżury telefoniczne psycholog, ekspert w projekcie Kocham-Rozmawiam-Wspieram, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej dr Renata Smoleń, zainteresowanie tematami poruszanymi podczas 12 audycji było bardzo duże.

– To co w pytaniach rodziców pojawiało się najczęściej to kryzys relacji. Natomiast drugi obszar to znowu znak czasu, czyli Internet, to wszystko co związane jest z używaniem smartfonów, a jednocześnie też hejt w Internecie, przemoc, uzależnienie od e-papierosów, ale też autoagresja, problem anoreksji i bulimii. Zainteresowaniem rodziców cieszyły się audycje dotyczące wyboru szkoły, zawodu, takiej ścieżki zawodowej.

Jak zaznacza członek zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech, jako samorząd chętnie wspieramy tego typu projekty profilaktyczne.

– Ten program jest skierowany przede wszystkim do nauczycieli, wychowawców, pedagogów jak również rodziców. Chcemy, żeby byli świadomi jaki problem może dotykać tych młodych ludzi i z czym się borykają, że te emocje, które ich dotykają są czasami bardzo niepokojące i mogą wpływać także na ich dalszy rozwój. Ważne jest też to, żeby rodzice mogli w odpowiednim momencie zareagować, tak żeby nie doprowadzić do jakiejś tragicznej sytuacji.

Głównym punktem wydarzenia, skierowanego do rodziców, opiekunów, wychowawców i pedagogów był panel dyskusyjny, w którym udział wzięły ekspertki z tarnowskich poradni psychologiczno-pedagogicznych: dr Renata Smoleń, Ewa Faliszek-Podgórska i Monika Sęk.

Gościem specjalnym podsumowania projektu była psychoterapeutka uzależnień dr Maria Banaszak, współautorka książki „Hajland. Jak ćpają nasze dzieci”. Jak podkreśla w rozmowie z RDN Małopolska, książka przedstawia współczesny obraz uzależnienia od leków, narkotyków i innych substancji.

– Hajland to są narkotyki, ale książka nie jest tylko i wyłącznie o narkotykach. Książka jest o regulowaniu emocji w najróżniejszy sposób, książka jest przede wszystkim o potrzebach, o relacjach, o nas samych. O tym w jaki sposób jesteśmy w relacjach z innymi ludźmi, jak potrzeby są lub nie są zaspokojone powoduje to, że czasem mamy dosyć całego świata i w związku z tym, no właśnie, szukamy sposobu regulowania tych emocji. 

Wspólny projekt Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie i Radia RDN Małopolska był realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a wszystkie audycje z cyklu „Kocham-Rozmawiam-Wspieram” dostępne są TUTAJ

Exit mobile version