Projekty rodziny Remich znalazły się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

remiowie 23

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Fot. Piotr Droździk

Ponad 400 projektów, szkiców i rysunków Remich wzbogaciło zbiory Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Te materiały pokazują historię tego, jak Nowy Sącz zmienił się dzięki pracy architektów, którzy pomogli w jego odbudowie po wielkim pożarze w 1894 roku. Do zbiorów Muzeum trafiły prace Zenona Adama Remiego, który przyjechał do Nowego Sącza pod koniec XIX wieku. Spuściznę po słynnym architekcie przez lata przechowywała jego synowa, Maria Ludmiła Remi, nazywana Lucią„, a także kustoszem rodziny Remich.

– Można powiedzieć, że historię Nowego Sącza zaczyna się czytać od projektów Zenona Remiego, Adama i Mariana, a także kolejnych członków rodziny. Dzięki familii znanych architektów dostępujemy wielkiego zaszczytu. Przekazane nam zostało 400 projektów architektonicznych rodziny Remich. To duże wyróżnienie stawia nas na równi z wielkimi kolekcjami, które ma w swoim posiadaniu Muzeum Narodowe w Krakowie czy też Muzeum Narodowe w Warszawie. Ta kolekcja prezentuje nam zmiany w szacie urbanistycznej miasta Nowego Sącza

– mówił dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek.

W uroczystym przekazaniu darów uczestniczyli członkowie Anna Krawczyk z domu Remi, Jacek Remi oraz Andrzej Remi, a także główny inwentaryzator zbiorów sądeckiego Muzeum Anna Bomba. Spotkanie było okazją do przywołania wspomnień związanych z rodem Remich.

Wydarzeniu towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego poświęconego rodzinie Remich oraz recital gitarowy Adama Zalasa, pedagoga Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu.

Exit mobile version