Jest stanowisko Rady Stałej Episkopatu wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich

baner

fot. episkopat.pl

Jan Paweł II zgodnie z nabywaną wiedzą podjął zdecydowaną walkę z przypadkami wykorzystywania seksualnego dzieci i małoletnich przez niektórych duchownych oraz wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw – piszą członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jest stanowisko wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich.

Biskupi zwracają w nim uwagę na konsekwentnie podejmowane przez Jana Pawła II działania w kwestii przeciwdziałania przypadkom wykorzystywania seksualnego małoletnich.

– Jest bardzo mocna zdecydowana argumentacja w oparciu o fakty m.in. stanowisko Rady Stałej KEP odnosi się do Kodeksu Prawa Kanonicznego, który został zatwierdzony przez św. Jana Pawła II w 1983 roku, gdzie jednoznacznie zobligowano przełożonych kościelnych do karania sprawiedliwą karą członków kleru, będących sprawcami wykorzystania seksualnego małoletnich, łącznie z wydaleniem ich ze stanu duchownego – mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Biskupi zwracają uwagę, że w 2001 roku Jan Paweł II wydał dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw kościelnych.

Na mocy tego dokumentu Papież ustanowił jurysdykcję Stolicy Apostolskiej nad wszystkimi przypadkami wykorzystania seksualnego małoletnich od momentu uprawdopodobnienia się przestępstwa i nakazał jego zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary.

Odtąd postępowania karne prowadzone w tych sprawach zostały zarezerwowane Stolicy Apostolskiej i po dzień dzisiejszy pozostają pod jej ścisłą kontrolą.

Całe stanowisko znajduje się na stronie Episkopatu: KLIKNIJ TUTAJ

Exit mobile version