Onkolog: Czas w chorobie nowotworowej nigdy nie jest po stronie pacjenta, on zawsze jest po stronie choroby

treatment g8b8066cae 1920

fot. ilustracyjne / pixabay.com

Rak płuca nie daje żadnych objawów, a zbyt późne wykrycie tego nowotworu może oznaczać wyrok śmierci, dlatego każdy powinien raz w roku obowiązkowo wykonać prześwietlenie płuc – przekonuje specjalista onkologii Maria Srebro-Stańczyk ze szptala św. Łukasza w Tarnowie.

Rak płuca to nadal w Polsce jeden z najczęściej występujących nowotworów i pierwsza przyczyna zgonów wśród Polaków z powodu chorób onkologicznych.

Maria Srebro-Stańczyk podkreśla, że liczba zgonów z pewnością byłaby mniejsza gdyby nie strach, który paraliżuje przed badaniem.

– Strach siedzi w głowie, siedzi za uszami, szepce żeby nie ruszać tematu, bo jak nie ma tematu to nie ma choroby. To jest właśnie ten stracony czas, bo czas w chorobie nowotworowej nigdy nie jest po stronie pacjenta, on zawsze jest po stronie choroby. I czy objawy są bardziej jasne czy mniej charakterystyczne, a trochę niepokojące, nie wolno ich lekceważyć. Co może się stać? Najwyżej się okaże, że jesteśmy zdrowi, jeżeli zrobimy sobie zdjęcie RTG, tomografię czy jakiekolwiek inne badanie. To jest dla nas tylko zysk, a może się też okazać, że błahy objaw postawi rozpoznanie i będziemy właściwie i we właściwym czasie leczeni.

Onkolog dodaje, że wczesny rak płuca nie daje żadnych objawów i tylko zdjęcie rentgenowskie wykonywane regularnie raz w roku jest w stanie wychwycić tę chorobę na wczesnym etapie.

Maria Srebro-Stańczyk zwraca uwagę, że główną przyczyną raka płuca jest palenie papierosów. Na ten nowotwór narażone są także osoby, które wdychają dym tytoniowy.

– Liczbę wypalanych papierosów przeliczamy na tzw. paczkolata, czyli jak długo pacjent pali, ile paczek w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca, i to wychodzą ogromne ilości, więc od pierwszej wypalonej paczki papierosów zarabiamy na tego raka płuca, bo te produkty smoły pogazowej odkładają się w naszych oskrzelach, kumulują się i w końcu wywołają tę transformację nowotworową, ten pierwszy defekt genetyczny, który w konsekwencji prowadzi do rozwoju komórek nowotworowych i pełnoobjawowego raka płuca.

Listopad jest miesiącem świadomości raka płuca. W tym okresie specjaliści za pośrednictwem mediów namawiają do przyjęcia odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia.

Rozmowy z Marią Srebro-Stańczyk o tym jak przechytrzyć raka płuca, jak leczy się ten nowotwór i jakie są rokowania – będzie można posłuchać dzisiejszym Bez Skierowania o godz. 17.10.

Exit mobile version