„Lepiej reagować sprawnie i szybko, niż później kiedy może być już za późno”. Jak uchronić dziecko przed pedofilem w Internecie?

313020386 5736238929730878 7995515055385372760 n

Dzieci coraz częściej padają ofiarą pedofilów w Internecie, a zagrożenie robi się coraz bardziej powszechne – alarmuje psycholog Patrycja Paterak.

W ostatnim czasie również w Tarnowie na gorącym uczynku przyłapano 37-letniego mężczyznę, który próbował przez Internet umówić się na spotkanie o charakterze seksualnym z 13-letnią dziewczynką w Parku Strzeleckim.

Psycholog i psychotraumatolog z Ośrodka Adopcyjnego w Tarnowie Patrycja Paterak, która była gościem Pulsu Regionu zwróciła uwagę, że dzieci które mają kontakt z takim przestępcą w Internecie, jeszcze przed spotkaniem zmieniają swoje zachowanie, co powinno być sygnałem alarmowym dla rodziców, że coś jest nie tak.

– Jeżeli dziecko jeszcze nie padło ofiarą pedofila, a tylko z nim rozmawia, to jego zachowanie będzie bardzo niepewne i niejasne. Zwiększa się zainteresowanie narządami płciowymi, pojawia się zabawa o charakterze seksualnym, dziecko wycisza się i jest nieufne w stosunku do innych osób oraz jest impulsywne i nerwowe. Warto to obserwować, ponieważ te pierwsze sygnały są najważniejsze.

Patrycja Paterak tłumaczy, że jeżeli dziecko zostało wykorzystane seksualnie mogą na to wskazywać takie zachowania jak: budzenie się w nocy z płaczem, opowiadanie o tajemniczym przyjacielu, pojawia się moczenie nocne, dziecko boi się samo być w pokoju, a także pojawia się ból w okolicy krocza i nie pozwala się myć.

Psycholog sugeruje żeby w takiej sytuacji, zadzwonić na telefon alarmowy, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc.

Następnym krokiem powinna być spokojna rozmowa z dzieckiem, które może się wstydzić tego i być zamknięte w sobie.

– Dziecko się zamyka, bo ten problem który w nim jest, jest bardzo ciężki. Dzieci niechętnie o tym rozmawiają, jest to temat wstydliwy. Jeżeli już się dowiemy, że taka sytuacja ma miejsce, jeżeli dziecko rozmawia z pedofilem to nie obwiniajmy dziecka, nie krytykujmy go. Jeżeli stanie się coś złego tłumaczmy mu, że może zawsze rodzicom mówić o swoich kłopotach. Bardzo ważne jest też uczenie zasad bezpieczeństwa w sieci. Surfujmy w sieci razem z dzieckiem, interesujmy się tym co robi. Rozmawiajmy także z dzieckiem o tym, że osoby poznane w Internecie nie muszą być tymi, za kogo się podają.

Jak dodaje Patrycja Paterak, takiego zagrożenia można uniknąć. Psycholog zaleca, aby przede wszystkim być przy dziecku, żeby czuło się bezpieczne.

Warto wspólnie z nim przeglądać Internet, zainteresować się co ono w nim robi, a także pytać na jakie strony wchodzi, lub wspólnie z nim pograć w jakąś grę, ponieważ gry online to również miejsce, w którym czyhają na najmłodszych pedofile.

Pedofile działają w taki sposób, że są dla dzieci bardzo mili i pomocni, wzbudzają zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

Patrycja Paterak zaznacza, że jeżeli dziecko czuje opiekę ze strony rodziców, ma w nich oparcie i interesują się oni jego życiem i problemami, to nie będzie potrzebowało kontaktu z kimś w Internecie, kto okaże się pomocny.

– Nigdy nie zapomnijmy, że dziecko jest naszym dzieckiem i powinno być na pierwszym miejscu w naszej głowie. Jeżeli jest komunikacja, przejęcie inicjatywy przez rodzica i jeżeli jest obecna wspierająca rozmowa dziecko, nawet jeżeli boi się ono mówić w pewnym momencie. To później ufając będzie mogło polegać na rodzicach, mając świadomość, że są obok i mogą wesprzeć i pomóc w niektórych, nawet bardzo ciężkich sytuacjach. Dzieci mają teraz bardzo dużo różnych problemów, o których warto mówić na głos, bo to bardzo ważne. Lepiej reagować szybko i sprawnie, niż troszkę później, kiedy może okazać się, że za późno.

Warto także uczyć umiejętnego korzystania z Internetu. Np. mocne hasła, korzystanie z zaufanych stron, nieotwieranie podejrzanych maili, linków i załączników, chronienie dzieci przed stronami dla dorosłych, kontrola tego co dziecko ogląda, nauka o tym, że nie wolno wysyłać innym swoich zdjęć i danych osobowych, bo to zachęta dla pedofili.

Infolinie na których można uzyskać profesjonalną pomoc:

800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów, pod którą mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników

800 100 100 – Infolinia na której można uzyskać informację o zagrożeniach w internecie i zgłosić problem

Cała rozmowa:

Pedofil z Parku Strzeleckiego przyznał się do wszystkiego. Nie trafił jednak do aresztu

Exit mobile version