Przez tydzień nie wyrobimy paszportu. Wchodzą nowe przepisy

paszporty

Brak papierowych wniosków, więcej osób uprawnionych do ulgi w opłacie paszportowej, czy łatwiejszy dostęp do paszportu tymczasowego. To tylko kilka z przepisów, które mają ułatwić starania o paszport, także w wyjątkowych sytuacjach.

Jak podkreśla w rozmowie z RDN Małopolska rzecznik Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Joanna Paździo, zmiany wynikają z włączenia rejestru paszportów do Systemu Rejestrów Państwowych oraz wychodzą naprzeciw potrzebom osób wnioskujących o paszport.

– Te zmiany, które są wprowadzane, mają ułatwić tę procedurę, uporządkować gromadzenie danych, przetwarzanie tych danych i zracjonalizować różnego rodzaju sytuacje życiowe, które sygnalizowały osoby wnioskujące o paszporty, takie różnego rodzaju sytuacje życiowe, które należało rozwiązać. Ta ustawa porządkuje te sytuacje. Z drugiej strony zmieni się sam system składania wniosków paszportowych, czyli to, że już nie wypełniamy papierowego wniosku paszportowego, tylko po prostu podchodzimy do okienka, bo cała ta procedura, wszystkie te informacje paszportowe będą w jednym rejestrze, tak jak pozostałe dokumenty.

Ustawa o dokumentach paszportowych wejdzie w życie 13 listopada i wprowadza ona kilka ważnych zmian. Petenci nie będą już musieli wypełniać papierowego wniosku o wydanie paszportu, ponieważ to urzędnik wypełni formularz elektroniczny na podstawie przedłożonego przez wnioskodawcę ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Wnioskodawca złoży tylko podpis na specjalnym urządzeniu elektronicznym.

Łatwiej będzie także uzyskać paszport tymczasowy. Będzie on przysługiwał np. dzieciom wyjeżdżającym za granicę w związku z nauką lub rozwojem talentów oraz dzieciom rodziców, którzy wyjeżdżają służbowo za granicę i nie mogą im zapewnić opieki w kraju.

Więcej osób uprawnionych będzie do ulgi w opłacie paszportowej, m.in. osoby pobierające rentę socjalną, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna, działacze opozycji antykomunistycznej, represjonowani z powodów politycznych, żołnierze terytorialnej służby wojskowej, strażacy ochotnicy, ochotnicy ratownictwa górskiego, weterani poszkodowani w wyniku działań poza granicami państwa.

Tymczasem od 8 do 13 listopada w całym kraju nie będzie możliwości złożenia wniosku o paszport. Przerwa w wydawaniu dokumentów związana jest z wejściem w życie nowej ustawy.

 

Exit mobile version