‘Potrzeba nam dzisiaj pokory i wzajemnej solidarności jakimi cechowali się kard. Wojtyła i kard. Wyszyński’. O dwóch nauczycielach narodu podczas Ogólnopolskiej Konferencji w Lusławicach

113 1

fot. RDN / Urząd Miasta Zakliczyn

Pokora, zawierzenie Maryi i wzajemna solidarność oraz szacunek do kolejnych pokoleń to wskazówki dla Polaków na dzisiejsze czasy płynące z życiorysów kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego – takie słowa padły podczas Ogólnopolskiej Konferencji o dwóch wielkich nauczycielach narodu.

Ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski w swojej prelekcji zaznaczył, że obie te postaci cechowały się szczególnym oddaniem Maryi i pokorą, co jest bardzo potrzebne dziś ludziom, którzy popadli w wielką pychę.

– Wydaje mi się, że za bardzo uwierzyliśmy w ostatnim czasie w to, że my jesteśmy władcami i panami tego świata. Przesłanie z Magnificat ‘Wejrzał na pokorę swojej służebnicy’ jest czymś niezwykłym co może wprowadzić porządek w nasze podejście do świata, do siebie nawzajem i do wielu rzeczy, które robimy. Dzisiaj na nowo staliśmy się pyszni. Dlatego wewnętrzna postawa pokory, zaczynając od przykładu Matki Bożej, jest czymś na dziś.

Ks. prof. dr hab. Józef Marecki zwracał uwagę, że ważnym przykładem jest wzajemna solidarność obu kardynałów, którzy przetrwali wiele prób skłócenia ich, a także nieustannego szpiegowania i podsłuchiwania przez władze komunistyczne.

– Oni się uzupełniali. To było coś niezwykłego, coś czego brakuje współczesnym pokoleniom Polaków. By czerpać tak jak Wojtyła czerpał z bogactwa Wyszyńskiego i dawał mu się prowadzić, a Wyszyński czerpał z intelektu młodszego o pokolenie człowieka, którego uważał za najwybitniejszego wśród biskupów. Jest to zaprzeczenie tego co mówili esbecy, że oni są skłóceni, że się nie rozumieją. To była nieprawda. Jeden drugiego wspierał i wzbogacał. My to dziś możemy naśladować, nie tylko szacunek do człowieka, ale właśnie do kolejnych pokoleń.

Sala Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach pękała w szwach. Na konferencję przybyło ponad 350 osób, dla których postaci św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego są ciągle żywe w sercach.

– To były wielkie postaci, wielcy patrioci i ludzie świata nie materialnego, ale widzianego z innej, duchowej strony. – Oni są dla mnie jak ojcowie. – Bardzo bliskie mojemu sercu osoby, bo się wzoruje na nich. – Wybitne i święte osobistości, które dużo zrobiły dla Polski i dla świata. – Dla mnie osobiście są świętością, w ważnych chwilach uciekam się do nich. – Dla mnie są niesamowitym autorytetem – mówią uczestnicy.

Jeden z organizatorów wydarzenia, dyrektor Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie ks. dr hab. Jan Bartoszek, podkreśla, że konferencja ‘Kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła nauczycielami narodu’ miała na celu na nowo ukazać mnogość wartości płynących z ich nauczania, jako odpowiedź na panujący kryzys autorytetów w polskim społeczeństwie.

– Kiedy cierpimy dziś na kryzys autorytetów to myślę, że powinniśmy powracać do tych, którzy tworzyli i budowali, nie tylko moralnie, ale również i umacniali wiarę w narodzie, zapalali też do walki o wartości. Chcemy na nowo przywołać te dwie postaci po to, aby zwrócić uwagę na kwestie, które są dziś bardzo pilne i ważne do podjęcia. To na pewno kwestia rodziny i kwestia pobożności maryjnej, która charakteryzuje naszą polską rzeczywistość.

Do Lusławic przyjechała również była przełożona generalna Instytutu Prymasowskiego Anna Rastawicka, które przez wiele lat była współpracowniczką Prymasa Tysiąclecia.

Wcześniej w RDN Małopolska udzieliła specjalnego wywiadu, w którym opowiedziała o serdecznej przyjaźni, która łączyła obu kardynałów, a sama do dziś pamięta słowa Prymasa na temat świętości.

– To był święty człowiek. Zdumiewało mnie w jego zachowaniu nie tylko radykalne odniesienie do Boga, ale przede wszystkim normalność. Wydaje się nie raz, że święty to musi być nadzwyczajny, a mnie zdumiewała jego zwyczajność. Ksiądz Prymas mówił, że świętość polega na miłości do Boga i do człowieka, że to wcale nie jakieś wyjątkowe praktyki są istotne, one są ze względu na Boga, a istotna jest miłość do Boga i do człowieka.

Prelekcję wygłosił również senator Rzeczypospolitej prof. dr hab. Kazimierz Wiatr, który zaznaczył, że to byli mężowie stanu i wielcy patrioci, którzy ślady swojej obecności pozostawili również w diecezji tarnowskiej.

– To nie tylko wspaniali święci i hierarchowie, ale też mężowie stanu, wielcy patrioci. Ich wspólna obecność na ziemi tarnowskiej ma wiele wymiarów. Z jednej strony jeszcze za życia byli fizycznie obecni podczas różnych uroczystości, ale nie tylko uroczystości jak się okazuje. Druga sprawa to też kult tych postaci, który jest obecny.

Podczas konferencji odbył się także koncert okolicznościowy, a na zakończenie odprawiona została msza święta w Zakliczynie pod przewodnictwem biskupa Leszka Leszkiewicza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Konferencję zorganizowali burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, dyrektor Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie ks. dr hab. Jan Bartoszek oraz Związek Samorządów Polskich.

’To był święty człowiek’ – kard. Wyszyńskiego wspomina jego bliska współpracowniczka

Kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła nauczycielami narodu – zbliża się ogólnopolska konferencja

Exit mobile version