’Nie bij mnie – Kochaj mnie’. Obandażowane i poranione misie na ulicach Tarnowa symbolem kampanii przeciw przemocy wobec dzieci

309293220 611749187060015 3729832382406759318 n

Pluszowe maskotki z naderwanym uszkiem, czy łapką można dziś znaleźć na ławkach, przystankach autobusowych i innych, mijanych codziennie, zwykłych miejscach Tarnowa w ramach akcji 'Nie bij mnie – kochaj mnie’. Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy wraz z uczniami jedenastu tarnowskich szkół i z wolontariuszami, po raz kolejny przeprowadza akcję uwrażliwiającą mieszkańców Tarnowa na problem krzywdzenia dzieci.

Dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy Dorota Bogusz, która była gościem Pulsu Regionu powiedziała, że chodzi o zwrócenie uwagi przechodniów na przemoc wobec najmłodszych. Ważne żeby przystanąć przy takiej maskotce i przeczytać co pluszowy miś ma im 'do powiedzenia’.

– Hasło 'Nie bij mnie – kochaj mnie’ pierwsze zdanie dotyczy faktycznie przemocy fizycznej, to drugie zdanie 'kochaj mnie” niesie już troszkę większy ciężar potrzeb, głównie chodzi o potrzeby emocjonalne dzieci. Rzecz w tym żeby dorośli również na moment zatrzymali się, przeczytali i gdzieś żeby to zapadło w serca i żeby zostało w świadomości, że trzeba zwracać mocno uwagę na różne sytuacje, w których dzieci doznają przemocy.

Jak dodaje Dorota Bogusz, akcja ma nie tylko sprawić, by dorośli zaczęli reagować na krzywdę dziecka, ale także by sami nie szukali wymówek i nie obawiali się pomocy specjalisty w walce z sytuacjami stresowymi.

– Udajemy, że nas to nie dotyczy, nie mamy na to czasu, przecież ja sobie świetnie radzę. Bo jeśli sięgam po pomoc specjalisty to znaczy, że co, że nie potrafię. Natomiast jak sięgnę pamięcią ileś lat wstecz, troszeczkę jest lepiej. Dorośli dają sobie takie przyzwolenie, żeby pójść do specjalisty, dopytać, ale też trochę popracować nad sobą.

Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy oferuje pomoc psychologiczną, socjalną, terapeutyczną i pedagogiczną osobom w kryzysie psychologicznym. W sytuacji zagrożenia – zapewnia także schronienie.

Pomoc można uzyskać przy ulicy Szarych Szeregów 1, a szczegółowe informacje pod numerem telefonu 14655 36 36 i 500583047.

 

Rozmowa z Dorota Bogusz, dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy:

Exit mobile version