‘Polski Edison’ doczekał się swojego muralu w Tarnowie

309222745 492654579110882 1299410648144446609 n

W Tarnowie powstał mural Jana Szczepanika, nazywanego ‘Polskim Edisonem’. Malunek przedstawiający Szczepanika w swojej pracowni ma upamiętnić wybitnego wynalazcę w 150. rocznicę jego urodzin.

Choć oficjalne odsłonięcie nastąpi w piątek, 30 września, to jadąc ulicą ks. Sitki w kierunku Parku Strzeleckiego, można już zobaczyć mural o powierzchni 144 metrów kwadratowych.

Tarnowianie przyznają, że przyciąga on uwagę i zachęca, żeby bliżej poznać postać Jana Szczepanika.

– Bardzo ładny jest, fajnie, że zrobili coś nowego. – Świetny jest. – Pierwszy raz go widzę i bardzo mi się podoba. – Jan Szczepanik dla Tarnowa jest ważną postacią. Super, że powstał ten mural, który w porównaniu do pozostałych w Tarnowie, jest inny i w ciekawszy sposób zrobiony. Mam same pozytywne odczucia. – To wybitny tarnowski naukowiec i w dobrym miejscu jest ten mural. – Bardzo podoba mi się ten mural, wydaje mi się, że nawet małe dzieci się nim zainteresują. Tym bardziej będzie zachęcał starszych do zasięgnięcia informacji o człowieku na muralu.

Mural przedstawiający wynalazcę w swojej pracowni, który jest otoczony swoimi wynalazkami powstał z inicjatywy fundacji i szkoły im. Jana Szczepanika, a także rad osiedli Starówka i Piaskówka.

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika Sławomir Sus, mówi, że Szczepanik wyprzedzał swoje czasy swoimi wynalazkami, które często przez zawieruchę wojenną były przejmowane przez różne firmy.

– Za życia Jan Szczepanik przeganiał swoimi pomysłami to co wynajdywał. Nie był odkrywcą, ale wynalazcą. To był genialny umysł, który przekładał się na wszystkie dziedziny życia. Wiemy, o jego wynalazkach z dziedziny fotografii, filmu czy tkactwa, ale to tylko część jego umiejętności. Spuścizna po Janie Szczepaniku przez zawieruchę wojenną była często przejmowana przez znane firmy jak np. Kodak. Te firmy niestety dorobek Szczepanika przejęły.

Jak dodaje Sławomir Sus, mural powstał w formie komiksowej, aby przykuwał uwagę i zachęcał zarówno starszych jak i młodszych do poznawania postaci, którą przedstawia.

Odsłonięcie muralu, które nastąpi w piątek, 30 września o 15:30 wpisuje się w wydarzenia związane z rokiem Jana Szczepanika, który jest obchodzony w Tarnowie.

Ma to na celu popularyzację wynalazcy i ukazanie, że był związany z Tarnowem, gdzie miał jedną ze swoich pracowni. W mieście też spędził wiele lat swojego życia, a jego grób znajduje się na Starym Cmentarzu.

Spłonęli żywcem śpiewając Rotę. Wyjątkowy mural ozdobił szkołę w Radłowie

Kolejny historyczny mural ozdobi szkołę w gminie Skrzyszów

Exit mobile version