Spłonęli żywcem śpiewając Rotę. Wyjątkowy mural ozdobił szkołę w Radłowie

308811188 1110830079637885 5630452616082624414 n

fot. FB Zbigniewa Mączki

Ten mural ma przypominać o tragicznych wydarzeniach, uczyć historii i podtrzymywać pamięć o bohaterach, którzy walczyli o naszą wolność – mówi burmistrz Radłowa.

Na ścianie szkoły im. Bohaterów Września powstał mural przedstawiający Bitwę Radłowską z 1939 roku i tragiczne losy żołnierzy, którzy zostali spaleni przez hitlerowców żywcem w miejscowej szkole.

Burmistrz Zbigniew Mączka podkreśla, że o tym wydarzeniu sprzed 83 lat powinni pamiętać wszyscy, szczególnie mieszkańcy gminy Radłów.

– Największa bitwa Małopolski – Radłowskie Termopile. Trzynastu żołnierzy broniło szkoły i tam właśnie jest też w lewym rogu tego muralu pokazane jak miotaczami ognia szkoła jest palona i oni żywcem spłonęli. Jest też fragment Roty, którą śpiewali umierając. To jest poważna symbolika i chcemy tę pamięć i wiarę w historię i tożsamość narodową utrzymywać.

Bitwa Radłowska rozegrała się w dniach 7-8 września 1939 r. na przedpolach Biskupic Radłowskich. Pododdziały 20. pułku piechoty starły się z oddziałami niemieckimi w walkach o przeprawę na Dunajcu. Tymczasowe stanowiska obronne umiejscowiono w budynku Szkoły Powszechnej w Radłowie oraz Pałacu Dolańskich. Kilkunastu żołnierzy zabarykadowało się w szkole radłowskiej i ogniem swej broni blokowało drogi w kierunku Biskupic. Rozwścieczeni hitlerowcy nawoływali ich do kapitulacji, a kiedy Polacy odmówili, ściągnęli pod budynek miotacze ognia i spalili szkołę, wraz z walecznymi obrońcami w środku.

Tymczasem kolejne dzieło przypominające o historii powstaje na szkole im. św. Jana Pawła II w Zabawie. Jedną ze ścian zdobi wizerunek papieża Polaka. Jak mówi burmistrz Mączka, mural nie jest jeszcze gotowy, ale już wzbudza zainteresowanie.

– Piękny wizerunek, ciepły z napisem 'Jestem z Wami’. Przypomina, ze jest z nami cały czas, z młodzieżą. To jest największa historyczna postać. To jest coś innego, coś fajnego, będzie nas uświadamiać, gdzie jesteśmy, w jakim kraju żyjemy, z jakimi tradycjami. Ludzie podjeżdżają, i pod Termopile, i pod jeszcze nieukończony wizerunek Jana Pawła II i autentycznie cieszą się z tego.

Autorem projektu 'Radłowskie Termopile’ jest radłowianin Mateusz Kowal, a wykonaniem dzieła zajęli się artyści z warszawskiej pracowni WallArt. Ta sama pracownia artystyczna zaprojektowała i namalowała mural Jana Pawła II w Zabawie.

Exit mobile version