E-konsultacja lekarska – co warto wiedzieć?

1 1 3

Pandemia COVID-19 miała wpływ na popularyzacje zdalnych konsultacji lekarskich. O czym należy pamiętać, korzystając z e-wizyt lekarskich? Na jakie leki można otrzymać e-receptę w i jaki jest czas oczekiwania? Odpowiadamy na pytania.

E-recepta, czyli nowe perspektywy

System e-recept, który został wprowadzony w 2019 roku przez Ministerstwo Zdrowia, zrewolucjonizował ochronę zdrowia. Elektroniczne recepty umożliwiają otrzymanie dokumentu, bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Druk może być wystawiony przez lekarza, a także pielęgniarkę lub położną, które posiadają odpowiednie kwalifikacje.

E-recepta zawiera wszystkie dane, które były na standardowej e-recepcie, a także kod kreskowy oraz czterocyfrowy kod, który umożliwia realizację e-recepty.

Warto wiedzieć, że oprócz e-recept są również e-skierowania oraz e-ZLA. Zatem świadczenia zdrowotne mogą być realizowane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

E-recepta w sytuacji kryzysowej

Zapewne niektórzy wiedzą, że funkcjonują przychodnie online, które mogą wystawić e-receptę w ramach zdalnej konsultacji lekarskiej. E-recepta może być wystawiona na wiele grup leków, lecz należy pamiętać o tym, że to lekarz jest osobą decyzyjną i może odmówić wystawienia dokumentu.

Jedną ze szczelnych grup leków jest antykoncepcja awaryjna, ponieważ lek należy zastosować jak najszybciej po incydencie. Tabletki dzień po recepta to e-konsultacje lekarskie w których lekarz oceni, czy istnieją wskazania do zastosowania pigułek po.

Należy pamiętać o tym, że e-wizyty są głównie przeznaczone dla osób dorosłych. Osoby, które nie osiągnęły pełnoletniości, powinny korzystać ze stacjonarnych wizyt lekarskich.

Recepta na leki stosowane przewlekle

W ramach e-konsultacji lekarskich można otrzymać dokument na leki, które są stosowane przewlekle. E recepta na tabletki antykoncepcyjne jest przeznaczona dla kobiet, które stosują hormonalną terapie antykoncepcyjną. Warto pamiętać, że w ramach zdalnych wizyty nie powinno się włączać nowych leków hormonalnych, ponieważ wdrożenie leczenia powinno być podczas wizyty stacjonarnej.

Ponadto osoby, które borykają się z trądzikiem lub zmianami skórnymi również mogą korzystać z e-porady. Zazwyczaj w ramach e-konsultacji jest możliwość uzyskania e-recepty na większość leków, które są stosowane przewlekle. Należy pamiętać o tym, że lekarz szczególnie może odmówić wystawienia e-recepty na leki, które mają potencjał uzależniający (np. opioidy, narkotyczne, nasenne).

Usługi teleporad lekarskich nie służą celem zakupu e-recepty. Są to konsultacje z możliwością otrzymania e-recepty, e-skierowania lub e-zwolnienia lekarskiego. Zatem jeżeli będą przeciwwskazania, to lekarz odmówi wystawienia e-recepty na wnioskowany lek lub zaleci stosowanie innego medykamentu.

Jak zrealizować e-konsultacje lekarską?

Każda placówka medyczna ma opracowane własne procedury realizacji konsultacji lekarskich. Zazwyczaj należy wybrać odpowiedni rodzaj usług (formą kontaktu z lekarzem), a następnie problem zdrowotny. W następnym kroku należy dokładnie wypełnić ankietę medyczną w której znajdują się pytania dotyczące stanu zdrowia. Na końcu należy dokonać płatności.

Warto pamiętać o tym, aby zapłacić przy użyciu szybkich metod, ponieważ lekarz skontaktuje się dopiero po zaksięgowaniu płatności.

Bardzo istotne jest to, aby dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi na stronie centrum oraz przeczytać regulamin. W regulaminie powinny się znaleźć wszystkie istotne informacje związane z realizacją konsultacji lekarskiej.

Jak zrealizować e-receptę online?

Realizacja recepty online jest podobna, jak realizacja każdej e-recepty. Na recepcie znajduje się czterocyfrowy kod, a także kod kreskowy. Centrum medyczne powinno przesłać druk e-recepty, a czasami wysyła także wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem.

W aptece należy podać czterocyfrowy kod oraz numer PESEL. Ewentualnie pokazać wydruk dokumentu lub aplikacje mobilną IKP. Ponadto wszystkie recepty są archiwizowane w systemie IKP. Nawet bez zgody pacjenta. Ponadto, aby zrealizować e-receptę, nie trzeba mieć konta w IKP, ponieważ są to niezależne usługi.

Leki na receptę można także zamówić przez Internet, lecz należy pamiętać o tym, że odbiór musi być w aptece stacjonarnej. W Polsce nie ma możliwości zakupu leków z dostawą do domu.

Przeciwwskazania do zdalnej konsultacji

Z usług e-porad powinny korzystać tylko osoby, które nie mają możliwości skontaktowania się z lekarzem prowadzącym a ich stan zdrowia jest stabilny. Usługi zdalnych konsultacji nie są przeznaczone dla osób, które są w stanie zagrożenia zdrowia lub u osób u których pojawiły się dodatkowe objawy związane z chorobą przewlekłą.

Telekonsultacje są ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia szybki dostęp do lekarzy wielu specjalizacji, lecz należy pamiętać o ograniczeniach takiego rozwiązania. Jednym z nich jest brak możliwości przeprowadzenia badania fizykalnego, więc proces diagnostyczny jest mocno utrudniony.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version