Także z Tarnowa wyruszyły transporty kobiet do KL Ravensbrück

oboz

fot. pixabay.com

177 więźniarek politycznych w tym 18 tarnowianek trafiło z tarnowskiego więzienia do kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Dzisiaj, 12 września, przypada rocznica obu tarnowskich transportów do tego miejsca kaźni kobiet z całej Europy.

Z tej okazji w Sanktuarium MB Szkaplerznej na tarnowskim Burku odprawiona zostanie o godz. 16 Msza św. Po niej uczestnicy przejdą na Stary Cmentarz, gdzie znajduje się miejsce pochówku siedmiu z 18 tarnowianek, więźniarek z Ravensbrück. O tych kobietach i ich tragedii opowie na cmentarzu dr Maria Żychowska, związana z Tarnowem i Ziemią Tarnowską harcerka, historyk i archiwistka.

Oba tarnowskie transporty do KL Ravensbrück wyruszyły 12 września, jeden w roku 1940, a drugi rok później. Łącznie wywieziono do miejsca kaźni 177 kobiet więzionych za działalność patriotyczną. Wśród nich było 18 tarnowianek: Baran Kazimiera (nr obozowy 7291), Czermak Antonina (7242), Grzyb Wanda (7269), Jarolim Janina (7293), Jęglet Anna (7255), Kantor Józefa (726), Kapusta Helena (4586), Kuta Jadwiga (7273), Madej Anna (7182), Marokini Wanda (7399), Mróz Stanisława (7270), Sowiżrał Anna (7267), Spólnik Anna (7257), Spólnik Genowefa (7256), Szczerba Genowefa (4614), Tarwińska Maria (7283), Wantuch Teresa (4617), Wypiórowa Waleria (7254).

Jedną z nich była harcmistrzyni Józefa Kantor, która trafiła do obozu w drugim transporcie. W Ravensbrück założyła tajną drużynę harcerek 'Mury”, jedyną znaną dziś konspiracyjną formację harcerską w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Jak podkreśla prezes Fundacji Pro Patria Semper Piotr Dziża, harcerki z Ravensbrück pomogły przetrwać w obozie niejednej współwięźniarce.

– Hasłem i celem harcerek z Ravensbrück było: 'Trwaj i pomóż przetrwać innym’. Chodziło o przetrwanie każdego dnia w tym piekle na ziemi, jak określano obozy koncentracyjne, a szczególnie właśnie ten dla kobiet. Niestety, nie wszystkim udało się przetrwać, ale te, które przetrwały, za każdym razem stwierdzały, że ten system takiej solidarnej samopomocy harcerskiej rzeczywiście pomógł im przetrwać obozową gehennę.

W archiwach IPN trwają poszukiwania, których celem jest sporządzenie pełnej listy nazwisk kobiet wywiezionych oboma transportami z Tarnowa do KL Ravensbrück. W planach jest przygotowanie tablicy upamiętniającej te kobiety.

 

Exit mobile version